پشتیبانی 051-36071666

نقش درجه حرارت بحرانی بیرون در صرفه جویی انرژی

از آنجایی که نصب دستگاه های تهویه مطبوع و حرارت مرکزی مستلزم سرمایه گذاری سنگین بوده و همچنین هزینه های تعمیر و نگهداری نیز به آن اضافه میگردد، انتخاب بهینه این سیستمها بسیار مهم است.
نکته مهم آنکه محاسبه ظرفیت این دستگاه ها تابعی از شرایط محیط داخل و شرایط محیط بیرون میباشد که شرایط محیط بیرون با توجه به اطلاعات ثبت شده اداره هواشناسی هر منطقه بر اساس دستورالعمل و با عملیات آماری قابل دستیابی میباشد. مطابق استاندارد ashrae یک دسته بندی کلی شامل پارامترهای ۱%، ۲.۵%، ۵% و ۹۹%، ۹۷.۵% ،۹۵% از دماهای خشک و مرطوب و همچنین رطوبت نسبی انجام میگیرد.

همچنین مطابق این استاندارد نیز می توان میزان سمت و سرعت باد نیز طبق محاسبات ویژه ای تعیین نمود. نقاط تعیین شده دارای این ویژگی هستند که با قابلیت اعتماد مناسبی میتوان بار حرارتی و برودتی ساختمان را باتوجه به نوع و موقعیت جغرافیایی آن محاسبه نمود. بدین معنی که تجهیزات گزینش شده بر اساس بار بدست آمده در شرایط فوق بیش از ۹۹%یا ۹۷.۵% یا ۹۵% کل ساعات شبانه روز از یک فصل بحرانی، تابستان یا زمستان به بار حرارتی یا برودتی واقعی پاسخ میدهد. لذا میتوان با توجه به میزان حساسیتی که در ساختمان مورد نظر در مقابل تغییرات شرایط جوی حاکم است یکی از پارامترهای فوق را بعنوان مبنای طراحی برگزید تا تجهیزات مناسب گزینش گردد.

بدین ترتیب میزان زیادی در هزینه ها صرفه جویی شده و از گزینش تجهیزاتی که در اغلب ساعات شبانه روزی تحت باری خیلی کمتر از بار نامی خود کار میکنند(تجهیزاتی با ضرایب اطمینان کاذب) پرهیز میگردد.از دیرباز تا کنون تهیه محیط مناسب برای زندگی در فصول مختلف سال یک مسئله حیاتی بشمار میرفته است. انسان همواره برای گرم کردن خود در ماه های سرد سال و بویژه در مناطق سردسیر با مشکلات عدیده ای روبرو بوده است.

این مشکل یعنی عدم وجود شرایط محیطی مناسب در ماه های گرم سال بویژه در مناطق گرمسیر بروز میکند که آن عبارت از ایجاد روشی مناسب برای کاهش درجه حرارت به منظور نگه داشتن بدن در محیط خنک میباشد .نکته ای که از مطالب فوق نتیجه میشود آن است که چه در شرایط سرد و چه گرم بایستی میزان انتقال حرارت معینی بسته به نوع فعالیت انسان بین اندامهای فرد و محیط پیرامونش باید انجام شود تا انسان احساس راحتی کند.

یکی از پارامترهای اصلی موثر بر این انتقال حرارت اختلاف دمای بین بدن انسان و محیط می باشد که در واقع کار عمده سیستمهای تهویه مطبوع این است که شرایطی را در داخل ساختمان ایجاد نماید تا مقدار انتقال حرارت مناسب صورت پذیرد و هدف اصلی که همانا راحتی انسان است تحقق پذیرد.با توجه به اینکه امروزه به منظور رشد و توسعه هرچه بیشتر صنایع مختلف تاسیس مراکز بزرگ صنعتی ، تجاری، مسکونی و خدمتی با ساختمانهای مدرن مجهز امری انکار ناپذیر مینماید، نصب تاسیسات تهویه مطبوع به منظور تامین آسایش افرادی که در این مکانها به کار و فعالیت مشغول اند ضروری به نظر می رسد.

امروزه با توجه به توجه جهانی به مصرف بهینه سوخت و بازیافت انرژی استفاده از وسایل خنک کننده و گرم کننده بیش از نیاز ساختمانها و ملحوظ کردن ضرایب طراحی کاذب همچنین کاربری این تجهیزات تحت بار کمتر از بار نامی آنها معقولانه به نظر نمیرسد. انتخاب بهینه شرایط محیط بیرون بجای انتخاب شرایط بسیار بحرانی ( که ممکن است هیچگاه در آن منطقه جغرافیایی بوجود نیاید) میتواند نقش عمده ای در کاهش مصرف انرژی، هزینه های مربوط به تجهیزات تهویه مطبوع داشته باشد.

متاسفانه در حال حاضر در ایران بدلیل اینکه در زمینه محاسبه شرایط استاندارد محیط جهت براورد بار بحرانی تحقیقی انجام نشده است، روش های موجود برای انتخاب شرایط محیط بیرون و نهایتا محاسبه بار حرارتی و برودتی منجر به حدس و گمان و بعضا اعمال سلیقه شخصی میگردد که البته این موضوع برای افرادی که این محاسبات را انجام میدهند خالی از منفعت شخصی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...