پشتیبانی 051-36071666

محلول جاذب در سیستم های جذبی LiBr

لیتیم و برماید به ترتیب از خانواده فلزات قلیایی و هالوژن ها هستند . ترکیب این دو عنصر، نمکی به نام برومور لیتیم برماید است که به شدت جاذب رطوبت می باشد و همچنین ماده پایداری بوده و غیر قابل تجزیه و فساد است . برومورلیتیم که آن را به صورت (LiBr) نشان می دهند به خوبی در آب قابل حل است . در دمای محیط این قابلیت انحلال تا حدود ۶۰ % می رسد .

ویژگی های عمده محلول LiBr که از آن بعنوان جاذب در سیستم های جذبی استفاده می شود به شرح زیر است :

۱- فشار اشباع محلول LiBr بسیار پایین است و لذا این جانب ظرفیت بالایی در جذب بخار آب ( مبرد) دارد .

۲- هنگامیکه غلظت محلول بالا رفته و دما نیز پایین باشد، کریستالیزه شدن رخ می دهد.

۳- ظرفیت گرمایی ویژه این محلول در فشار ثابت پایین است .

Cp=۰.۴-۰.۵ kcal/kg0c

۴- این محلول دارای خاصیت خورندگی است و به همین دلیل باید به صورت متناوب به آن بازدارنده (Inhibitor) کرومات لیتیم اضافه شود . باید خاصیت قلیایی آن در یک محدوده خاص تنظیم شود .

۵- با اولین کارکرد ماشین یک لایه حفاظتی بر روی سطوح فولادی داخلی محفظه ها ایجاد می شود که مانند عایق عمل کرده و از بروز خوردگی در بدنه جلوگیری می کند .

۶- برومورلیتیم ماده ای گران قیمت می باشد .

۷- به محلول برومورلیتیم اکتیل الکل (Octhyl Alcohol ) نیز اضافه می کنیم . این ماده باعث افزایش انتقال حرارت در ابزربر و کندانسور شده و نیز ظرفیت سرمایش را بالا می برد . اکتیل الکل را باید بصورت مرتب به محلول اضافه کنیم . همچنیندر آغاز فصل سرما و هنگامی که دستگاه کار
نمی کند نیز باید به محلول این الکل را اضافه کرد .

۸- لازم است همواره کیفیت محلول از نقطه نظر خاصیت قلیایی و بازدارنده تحت کنترل باشد تا مواردی نظیر خوردگی ، زنگ زدگی و رسوب پدید نیابد .

۹- محلول LiBr بی ضرر می باشد ولی به دلیل داشتن مقداری ماده بازدارنده کرومات لیتیم در صورت تماس مستقیم با بدن انسان لازم است ابتدا با مقدار زیادی آب و سپس با صابون شسته شود . اگر ابزارها به این مادهآغشته شوند باید با آب شسته شده و سپس به سطحآنها برای جلوگیری از خوردگی روغن مالیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...