پشتیبانی 051-36071666

سیستم ذوب برف و یخ

سیستم ذوب برف و یخزمستان می تواند یک زمان هیجان انگیز برای علاقه مندان به ورزشهای زمستانی باشد. اما در  مکانهای مسکونی-تجاری یا صنعتی در هنگام پارو کردن و  ریختن نمک می تواند باعث لغزش و آسیب شود.
سیستم ذوب برف و یخ یک سیستم ایمن و مقرون به صرفه با استفاده از گردش مایع سیال حرارتی در لوله های تعبیه شده در درون بتن .آسفالت یا سنگفرش است که می تواند به اندازه کافی برفها و یخ را ذوب کند با کنترل آسان و ایمن.


کاربرد سیستم ذوب برف در مکانهایی است که نیاز به سطوحی خشک و تمیز و دسترسی ایمن در فصل سرما دارند. مانند ورودی ساختمان/ رمپ ورودی پارکینگها / ورودی اورژانس بیمارستانها / اسکله ها ومکانهای بارگیری / سکو و میدان فرود هلیکوپتر
از مزایای سیستم ذوب برف و یخ می توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱-ایمنی: بیشتر حوادث در زمستان در پیاده روها و سطوح شیبدار و معابر پر رفت وآمد اتفاق می افتد. یک سیستم ذوب برف استاندارد با خشک نمودن سطح از انباشته شدن برف و یخ جلوگیری میکند.
۲-تعمیر و نگهداری: پارو کردن شیار زدن سطح ریختن نمک و مواد شیمیایی باعث تخریب تدریجی سطوح میشود .سیتم ذوب برف از آسیب دیدن سطح و هزینه های تعمیر آن جلوگیری می نماید
۳-صرفه جویی وقت و انرژی: یک سیستم ذوب برف استاندارد از صرف هزینه ماشین آلات و مواد پاک کننده سطوح برفی و استفاده از نیروی انسانی می کاهد
طراحی سیستم ذوب برف بر اساس نیازهای مشتری بر اساس نوع آب و هوای هر منطقه و نوع ساخت وساز سطح مورد بهره برداری قابل اجرا می باشد.
از پارامترهای مهم در طراحی سیستم ذوب برف توسط  گروه تاسیسات جلالی در نظر گرفتن موارد زیر می باشد
(دمای محیط فضای باز-دمای سطح-سرعت باد –اتلاف حرارتی-چگالی و شدت بارش برف در هر منطقه – رطوبت هوا-نوع عایق کف – عمق بتن ریزی کف نهایی و …)
بر اساس پارامترهای بالا و طراحی مهندسین ما نقشه اجرایی میزان لوله مصرفی و بقیه موارد در اختیار مجریان ذیصلاح و مجرب قرار می گیرد.
نکات مهم در طراحی سیستم ذوب برف:
به طور کلی سیستم ذوب برف طراحی شده توسط گروه تاسیسات جلالی به سه کلاس رتبه بندی میگردد
الف – سطوح با رفت و آمد عادی مانند ورودی پارکینگ منازل و پیاده رو ب – مکانهای تجاری و رمپها ج – سکو و میدان فرود هلیکوپتر ورودی اورژانس بیمارستانها و محلهای اضطراری
فشردگی نوع عایقها ـ فاصله لوله ها از یکدیگرـ عمق کف نهایی از سطح لوله ـ محاسبه اتلاف حرارت در هر یک از کلاسهای بالا با یکدیگر متفاوت است
عمق سطح کف سازی شده نهایی از سطح لوله گذاری شده بین ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر می باشد.
نکته قابل توجه در سیستم ذوب برف استفاده از گلیکول در سیال می باشد. هنگامیکه دمای آب از ۵ درجه سانتیگراد پایین تر می آید کریستالهایی در آب تشکیل می شود و مانع از گردش سیال میگردد و بر عملکرد پمپ و مبدل حرارتی تاثیر میگذارد.به همین منظور استفاده از درصد مشخصی از گلیکول در آب از یخ زدگی و آسیب دیدن سیستم جلوگیری میکند. گلیکول بر دو نوع پروپیلن و اتیلن می باشد که در سیستم ذوب برف از اتیلن گلیکول به دلیل چسبندگی کمتر و راندمان حرارتی بالاتر استفاده می شود.در هنگام استفاده از گلیکول به دلیل خاصیت خورندگی باید از اتیلن گلیکول مناسب و مورد تایید سازنده برای مصرف در سیستم ذوب برف استفاده گردد.
استفاده از ضد یخ خودرو به دلیل خورندگی سیلیکات بالا برای سیستمهای هیدرونیک توصیه نمیگردد.سیال داخل سیستم ذوب برف دست کم ۲۰ سال قابل استفاده می باشد در حالیکه ضد یخ خودرو را باید هر چند سال یکبار تعویض نمود. غلظت مناسب گلیکول در سیستم ذوب برف از خرابی پمپ و مبدل جلوگیری می نماید.جدول زیر در صد غلطت گلیکول را در دماهای متفاوت نشان می دهد.
سیستم ذوب برف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...