پشتیبانی 051-36071666

تله بخار

هنگام استفاده از بخار به عنوان ناقل گرما در سیستمهای مختلف برای اطمینان از این که تمامی بخار توسط چگالش تبدیل به آب میشود باید از تله بخار استفاده کرد وتله بخارها بخار را در درون سیستم نگاه میدارند تا زمانی که حرارت خود را آزاد کرده و به آب تبدیل شود .

کندانسه زمانی بوجود میآید که بخار پرفشار داغ با جداره های سردتر لوله تماس یافته وکاهش دما به حدی باشد که موجب چگالش یا تغییر حالت از گاز به مایع شود . سیستم تله بخار بگونه ای است که تنها به آب کندانسه اجازه برگشت به سمت دیگ را می دهند.وجود کندانسه در خطوط بخار مشکلات زیادی مانند خورده شدن بیش از حد شیرها واتصالات سوراخ شدن جداره های لوله ها و زانویی ها و ارتعاش خط لوله را بوجود می آورد .تله بخارها همچنین هوا وسایر گازهای چگالیده نشده را تخلیه می کنند . هوا یا سایر گازها انتقال حرارت در سیستم را کاهش داده و منجر به خوردگی داخل سیستم می شوند .

تله بخارها به سه گروه عمده تله های ترموستاتیک -مکانیکی و جنبشی تقسیم می شوند .تله های ترموستاتیک دارای یک عضو دو فلزی یا فانوسه ای می باشند .که کندانسه فوق سرد وبخار را تشخیص داده و در صورت وجود کندانسه یک شیر را باز میکنند .تله بخار ترموستاتیک دو فلزی از یک عضو فلزی که برای این کاربرد دارای ضریب انبساط مناسبی باشد استفاده میکند . تله بخارهای ترموستاتیک فانوسه ای از یک سیال با نقطه جوش پایین تر از آب استفاده می کنند که می تواند ضمن منقبض ومنبسط شدن دریچه تخلیه را باز وبسته نماید .این نوع تله ها معمولا در کاربردهای با فشار بالا و در جایی که ذخیره مقداری کندانسه مجاز باشد استفاده می شود .نحوه کار تله های مکانیکی بر اساس نیروی غوطه وری واختلاف بین چگالی بخار وکندانسه می باشد .تله های شناوری وترموستاتیکی سطلی وسطلی معکوس سه نوع عموده تله های مکانیکی می باشند .این نوع تله ها کندانسه را در دمایی نزدیک به دمای اشباع بخار تخلیه می کنند .تله های شناوری وترموستاتیکی ترکیبی از تله های شناوری و ترموستاتیکی فانوسه ای می باشند .این نوع تله ها برای ظرفیت های بالا در فرایندهای بخار کم فشار و همچنین کاربردهای hvac مناسب هستند .این تله ها تا فشارهای ۲۰۰psi یا بیشتر موجود می باشند .ولی در فشارهای بالاتر مستعد پدیده ضربه قوچ می باشند .تله های سطلی وسطلی معکوس برای باز وبسته کردن دریچه تخلیه از نیروی غوطه وری استفاده میکنند .سوراخ تخلیه معمولا در بالا قرار دارد .تا احتمال مسدود شدن آن کاهش یابد .تله های جنبشی بر اساس اختلاف خصوصیات جریان های بخار وکندانسه عمل میکنند .تله های ترمو دینامیک یا دیسکی ضربه ای یا پیستونی و اوریفیس دار سه نوع عمده تله های جنبشی می باشند .تله های ترمودینامیک یا دیسکی دارای یک عضو متحرک هستند .این عضو یک دیسک است که برای باز کردن دریچه خروجی نشیمنگاه خود را بالا می برد .این نوع تله ها برای سیستمهای بخار پرفشار بسیار مناسب میباشند .تله های ضربه ای یا پیستونی شیر تخلیه خود را بر اساس فشار باز وبسته میکنند .این نوع تله ها بدلیل کوچک بودن منفذ تخلیه ممکن است مسدود شوند و یا گیر کنند .تله های اوریفیسی هیچ عضو متحرکی ندارند و بر اساس اختلاف چگالی کندانسه را به طور مدام تخلیه می کنند . این نوع تله ها تحت شرایط ثابت بار وفشار مانند لوله اصلی بخار بهترین عملکرد را دارند .

مهمترین راه کاهش اتلاف بخار تداوم یک برنامه دوره ای برای بازبینی و تعمیر تله بخار می باشد . هزینه های سالانه تعمیر و یا تعویض قطعات یا خود تله ها در مقایسه با هزینه ناشی از اتلاف بخار بسیار ناچیز است .برنامه آزمایش وبازرسی تله بخار بسته به نوع تله میتواند از هر یک از موارد زیر تشکیل شده باشد .

  • بازبینی این که انتخاب نوع تله با محل کاربرد تناسب دارد .و همچنین سایز وجزییات لوله کشی بررسی شود .

  • در لوله کشی مسیر خروجی تله یک شیر تست نصب شود تا بتوان خروجی ان را عینا مشاهده کرد .

  • با استفاده از ابزار مافوق صوت ( اولتراسونیک ) و یا گوشی پزشکی به صدای تله گوش کنید .اگر تله بخار به درستی کار کند یک صدای هیس ناشی از بخار اب وصدای شرشر ناشی از کندانسه شنیده می شود .

  • از دماسنجهای فوری استفاده کنید

  • با استفاده از گوشی پزشکی به صدای باز وبسته شدن دیسک وسطل گوش کنید .

 

دوره های بازرسی معمول برای کاربردهای مختلف از ۶ ماه برای تله های اصلی بخار تا یک سال برای تله های سیستم گرمایش تغییر میکند .همچنین توجه کنید که در یک برنامه نگهداری تله های بخار باید مشخصات کامل تله مانند محل قرار گیری سایز ظرفیت تولید کننده وشماره مدل ونوع کاربرد آن درج شود .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...