پشتیبانی 051-36071666

گرم کردن آب استخر

دمای ایده آل برای آب استخر حدود ۸۰ درجه فارنهایت معادل ۲۶.۷ درجه سانتیگراد است . نگهداری یک چنین دمایی معمولا مستلزم وجود یک سیستم مبدل حرارتی جهت بالا بردن دمای آب در گردش بین استخر وموتورخانه به منظور جبران تلفات حرارتی آب استخر به هوا وزمین می باشد.دربسیاری از استخرهای تجاری از تجهیزات مستقلی برای گرمایش آب دوش ها وسوناها استفاده می شود. که متعاقبا درمورد آنها بحث خواهد شد . سیستم گرم کننده آب استخر درمسیر معمول گردش آب، پیش ازبرگشت آب خروجی از دستگاه تصفیه به استخر نصب می شود.مقدارآب درگردش طوری تعیین می شود که در ساختمانهای مسکونی هر ۸ ساعت ودر استخرهای تجاری هر۶ ساعت کل آب استخریک بار گردش کرده باشد.

سیستم گرم کردن غیر مستقیم آب استخر توسط لوله های نصب شده در دیوار یا کف استخر نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد واز آنجا که آب استخر از درون آبگرمکن عبور نمی کند، مشکلات ناشی از خوردگی، رسوب بندی وتقطیر به میزان زیادی کاهش می یابد ولی بدلیل هزینه نسبتا زیاد اولیه ، سیستم گرم کردن مستقیم بیشتر معمول است .برای محاسبه وتعیین اندازه مبدل حرارتی استخر روشهای متعددی وجود دارد، اندازه تجهیزات لازم برای گرم کردن آب استخر بر مبنای مقدار گرمای لازم برای بالا بردن دمای آب استخر به میزان مورد نظر در مدت معین به اضافه یک مقدار اضافی بابت افت هاتعیین می گردد.چگونگی استفاده از استخر یکی ازمهمترین ملاحظات در تعیین اندازه مبدل حرارتی است. بعضی از استخرها فقط به صورت پریودیک مثلا در آخر هفته مورد استفاده قرار می گیرند، دراین موارد از نقطه نظر اقتصادی، مبدل حرارتی فقط باید در طول مدت استفاده از استخر ودرست قبل از آن روشن شود. این مبدل باید قادر باشد که نه تنها حجم مورد لزوم آب را در طول مدت معین گرم کند، بلکه باید تلفات حرارتی ناشی از هدایت و تبخیر سطحی در طول ۲۴ ساعت را نیز جبران نماید .

( مقدار تبخیر سطحی به عواملی بستگی دارد که شامل دمای آب استخر وهوای محیط ونیز سرعت باد می شود )

تلفات حرارتی از آب استخر به زمین محیط بر استخر آنقدر کوچک است که درمحاسبات منظور نمی گردد.اگر مدت زمانی را که برای گرم کردن آب استخر در نظر می گیریم کم باشد، باید مبدل حرارتی با قدرت گرم کنندگی بیشتر استفاده کنیم . حداکثر مدت زمان گرم کردن آب استخر( منظور مدت زمانی است که آب استخر از شرایط سرد به دمای مورد نظر می رسد )برای استخرهای که به طور پریودیک ( مثلا یک روز در هفته ) کار می کنند، ۲۴ ساعت است. ولی بیشتر استخرها در طول فصل به طور مداوم مورد مورد استفاده قرار می گیرند وبه این دلیل فقط یک بار در ابتدای فصل باید آب آنها را از شرایط سرد به دمای دلخواه رسانید . در این مورد مدت زمان پیش راه اندازی سیستم حداکثر ۴۸ ساعت در نظر گرفته می شود .انتخاب مدت زمان پیش راه اندازی بیشتر،هزینه اولیه سیستم را کاهش می دهد.مقدار گرمایی که باید آبگرمکن بدهد تا آب از شرایط سرد به دمای دلخواه ۸۰ درجه فارنهایت معادل ۲۶.۷ درجه سانتیگراد برسد بر حسب BTU /hr

برای محاسبه تلفات حرارتی ازسطح استخر به هوای محیط از جدول زیر استفاده می کنیم:

اختلاف دمای آب استخر و هوای محیط ? ۱۰ ۱۵ ۲۰ ۲۵ ۳۰ ۳۵ ۴۰ ۵۰
BTU/ hr . ft 2 ۱۰۵ ۱۵۸ ۲۱۰ ۲۶۳ ۳۱۵ ۳۶۸ ۴۲۰ ۵۲۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...