پشتیبانی 051-36071666

کریستال زدائی در چیلرهای جذبی

محلول جاذب در شرایط عملکردی عادی کریستال نمی کند. اما در صورتیکه چنین اتفاقی افتاد، جهت تشخیص علت و نحوه برطرف کردن آن به بخش رفع اشکال رجوع کنید . هنگامی که این وضعیت رخ دهد، معمولا محلول در داخل مبدل حرارتی کریستال کرده و جلوی جریان محلول غلیظ را از ژنراتور می گیرد . در این حالت محلول به درون یک لوله سرریز شده و مستقیما به درون مخزن جاذب می ریزد .

سپس پمپ محلول، محلول داغ را از درون لوله های مبدل حرارتی گذرانده و به طور خودکار گرمای محلول موجب رفع کریستال می شود .

در صورتیکه پس از یک دوره طولانی خاموش دستگاه ، کریستال به وجود آید ( چنانچه عملیات رقیق سازی به درستی انجام نشده باشد یا در صورت قطعی برق) ممکن است کریستال باعث جلوگیری از چرخش روتور گردیده و حتی پمپ Overload نماید که این حالت می تواند عمل آن را مختل سازد.

در چنین شرایطی باید از دستورالعمل زیر پیروی نمود :

۱- بدنه و لوله های انتقالی پمپ محلول را با بخار حرارت دهید . در هنگام کار با پمپهای بسته باید دقت بسیاری به خرج داد . هنگام حرارت دادن بدنه موتور با بخار باید دقت شود تا به هیچ وجه حرارت به موتور و کنترلهای آن به طور مستقیم داده نشود . همچنین به هیچ وجه نباید اتصالات فلنج را مستقیما حرارت داد . زیرا حرارت می تواند موجب از بین رفتن واشرها شود .

۲- از حرکت موتور پمپ محلول اطمینان حاصل کنید . گردش پمپهای بسته از طریق مشاهده فشار خرووجی در شیر سرویس پمپ قابل تشخیص است زیرا به طور مستقیم نمی توان حرکت موتور را مشاهده نمود . یک فشار سنج را به شیر سرویس پمپ وصل کنید . در صورتیکه دکمه های روشن – خاموش پمپ بر روی تابلوی کنترل خاموش شده اند ، آنها را روشن ک نید . در صورتیکه موتور پمپ حرکت کند، درجه فشار سنج فشاری بیش از فشار اتمسفری را نمایش می دهد . در صورتیکه داخل پمپ و لوله های انتقالی و خروجی آن به طور کامل بسته شده باشند، درجه فشار سنج فشار ۰ را نمایش م یدهد .

در صورتیکه بعضی از قسمتهای داخل پمپ گرفته باشند و بقیه قسمتها باز باشند، بروز خلاء عمیق می تواند نشان دهنده عدم گردش موتور باشد . در چنین شرایطی آن قدر به حرارت دهی به بدنه پمپ ادامه دهید تا فشار سنج ، عددی بالاتر از فشار اتمسفری را نشان دهد . به هیچ وجه دکه ریست پمپ را بیش از یک بار در هر ۵ دقیقه آزاد نکنید . در صورتیکه مبدل حرارتی هم بسته شده باشد، با به راه افتادن پمپ محلول داغ در درون آن به جریان افتاد و کریستال بر طرف می شود.

در صورتیکه لوله انتقال دهنده محلول از مبدل حرارتی به افشانه جاذب بسته شده باشد، پمپ آن چگالیده کندانسور را خاموش کرده و دستگاه را در حالی که شیر کنترل ظرفیت آن را باز کرده اید، روشن کنید، کلید سایکل گارد را در حالت دستی (Manual) قرار دهید تا محلول رقیق شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...