پشتیبانی 051-36071666

کاربردهای تبرید

کاربردهای تبرید امروزه بسیار گسترش یافته و دامنه آن بسیا وسیع گشته است و جدای از مصارف خانگی و تهویه مطبوع و سرد خانه ها امروزه کمتر صنعتی را می توان یافت که از تبرید بهره نگیرد و این مطلب اهمیت تبرید را تایید می کند.

HTML clipboard

کاربردهای تبرید به پنج گروه اصلی تقسیم بندی می شوند:

  • تبرید خانگی

  • تهویه مطبوع

  • نگهداری و حمل مواد غذایی

  • تبرید صنعتی

  • مصارف خانگی

تبرید خانگی:به دلیل کثرت استفاده از یخچالها وفریزر های خانگی طراحی خوب با راندمان برودتی بالا از اهمیت ویژه ای برخوردار است ظرفیت این دستگاهها از۳۵ تا ۳۷۵ وات می باشد و این دستگاهها مجهز به کمپرسورهای بسته و اوپراتورها و کندانسورهای جریان طبیعی هستند فریزرها برودت های زیر صفر درجه و یخچالها معمولا برودتهای زیر صفر و بالای صفر تواید می کنند.

تهویه مطبوع:معنای تحت الفظی (air conditioning)شرایط هوا می باشد بنابراین همانطور که از اسم آن بر می آید این اصطلاح به معنای تامین شرایط مناسب هوا(دما،رطوبت،سرعت،وتمیزی و…)برای کاربرد های مختلف می باشد .کاربردهای تهویه مطبوع به دو دسته تقسیم می شوند :

تهویه خانگی : سیستم هایی که وظیفه عمده آنها مطبوع کردن هوا برای راحتی انسان است تهویه مطبوع خانگی نامیده می شود.نمونه ای از این سیستم ها را می توان درمنازل،مدارس،دفاتر،مساجد،هتلها،کارخانجات،اتومبیل ها،هواپیماهاوکشتی ها و…مشاهده نمود،به عبارت کلی تر کاربرد این سیستم ها در ساختمانها و وسایل نقلیه است.

تهویه صنعتی:در تهویه مطبوع صنعتی هدف تامین شرایط مناسب هوابرای کاربردهای صنعتی است بعنوان مثال در صنایع پلیمری تامین شرایط مناسب هوای کارخانه بخصوص دما و رطوبت از اهمیت ویژهای برخوردار است و در کیفیت محصولات به شدت تاثیر می گذارد و یا مثلا کنترل هوای یک آزمایشگاه مدرن

نگهداری و حمل مواد غذایی: رایج ترین کاربرد تبرید نگهداری مواد غذایی و مواد فاسد شدنی است.

نگهداری مواد فاسد شدنی در دماهای پایین فعالیت آنزیمها و میکروارگانیسم ها را بطور موثر کاهش می دهدوروشی عملی برای نگهداری مواد فاسد شدنی برای دورها مختلف زمانی (روزها یا حتی در بعضی مواد سالها )در همان حالت تازه اولیه شان فراهم می سازد.میزان پایین بودن دما برای نگهداری صحیح محصولات با نوع محصول و طول مدت نگهداری آن تغییر می کند.

بنابراین مواد غذایی تولید شده بایستی تا زمان مصرف ،در حمل ونقل ودر محل ودر سرد خانه ها در شرایط ویژه ای نگهداری شود.کشتی ها به خصوص کشتی های صیادی ،کامیونها و قطارهای حمل و نقل مواد غذایی سرد خانه ها و دستگاههای سرد کننده مورد استفاده در مغازه ها،رستورانها،هتلهاو موسسات تهیه و تولید مواد غذایی و فاسد شدنی از نمونه های این کاربرد هستند.

تبرید صنعتی:از نمونه های معمول تبرید صنعتی،واحدهای یخسازی ،بستنی سازی،واحدهای شیمیایی،پالایشگاهها،…می باشد بعنوان مثال در صنایع شیمایی جداکردن گازها،تقطیر گازها،کنترل تخمیر ترکیبات شیمیایی ،رطوبت گیری از هوا از کاربردهای تبرید می باشد.

مصارف مخصوص:یکی از مصارف تبرید سرد کردن فلزات تا حدودc º ۱۰۰- به منظور عملیات سخت کردن آنهاست که در دستگاههای مخصوص و در مدت تعیین شده برای هر نوع فلز با روش خاصی انجام می پذیرد.

سرد کردن بتن قبل از بتن ریزی سدها یعنی کم کردن حجم مخصوص آن و در نتیجه فشردگی بیشتر ذرات در همدیگر و استحکام ومقاومت سد در مقابل فشار آب و لرزش و عوامل مخرب دیگر از موارد کاربرد ویژه می باشد .لباسهای تهویه گردبادی معدنچیان و شیرین کردن آب دریا به وسیله انجماد و سپس ذوب یخ و سرد کردن موضعی و دهها مورد دیگر از کاربردهای مخصوص تبرید می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...