پشتیبانی 051-36071666

چگونه رادیاتورهای خود را انتخاب کنیم

یکی از مشکلات خریداران رادیاتور عدم اطلاع از نحوه انتخاب رادیاتور در منازل و مکانهای خود می باشد علی الخصوص با وجود تنوع رادیاتور های گوناگون مشکل انتخاب . افزایش می یابد. لذا اینک به منظور همکاری با خریداران رادیاتور تلاش می نمائیم با زبان ساده و به دور از محاسباتپیچیده نحوه انتخاب هر نوع رادیاتور را در ذیل به اطلاع رسانیم . نحوه انتخاب رادیاتور گرمایشی بستگی به آب و هوا، ارتفاع سطح دریا، ضخامت دیوارها مواد لازم مصرف شده در ساختمان . نحوه عایق بندی ساختمان ، تعداد پنچره ها ، نوع پنجره ها ( یک جداره و یا دو جداره و دهها فاکتور دیگر دارد. جهت سهولت کار می توان وضعیت آب و هوای معتدل ( تا ۵ – ) و هوای سرد تا ( ۲۵- ) تقسیم نمود و سایز رادیاتور خود را مطمئن تر انتخاب نمائیم. یشنهاد می گردد در صورت عدم آگاهی لازم جهت خرید و مشاوره با ما تماس بگیرید. با عنایت به نکات فوق طریقه انتخاب سایز رادیاتور و همچنین یونیت حرارتی به شرح ذیل تقدیم می دارد .

الف ) یونیت حرارتی

مقدار درجه سانتیگراد یونیت گرمایشی شامل انواع پکیچ . دیگهای فولادی و چدنی با توجه به نیاز هر منطقه تنظیم میگردد به منظور جلوگیری از هر گونه هزینه های اضافی ( کار مداوم موتور پمپ. مشعل ) درجه ایده آل بین ۸۰ – ۷۰ درجه سانتیگراد می باشد. بدیهیاست در تابستان که نیاز گرمایش نمی باشد درجه آل ۶۰ درجه سانتیگراد می باشد.

ب ) مقدار انرژی مورد نیاز بر حسب کیلو کالری برای هر متر مربع

نظر به اینکه کلیه تولید کنندگان انواع رادیاتور در ایران جداول گرمایشی خود را بر اساس درجه ورودی ۸۰ – ۷۵ درجه سانتیگراد و در نتیجه Δt=۶۰محاسبه و تنظیم نموده اند ( دمای اتاق ۲۰ درجه ) به منظور انتخاب رادیاتور به طریق ذیل می توانیم عمل کنیم . در صورتیکه نصب رادیاتور در دمای ۵- مد نظر باشد برای گرمایش هر متر مربع ساختمان و تا ارتفاع ۳ متر مقدار ۱۰۵-۹۰ کیلو کالری درساعت انرژی نیاز می باشد . در صورتیکه نصب رادیاتور در دمای تا ۲۵- مد نظر باشد برای هر متر مربع ساختمان و تا ارتفاع ۳ متر مقدار ۱۵۰ – ۱۱۰ کیلو کالری در ساعت انرژی نیاز می باشد.

* تذکر مهم :: با هر یک متر افزایش ارتفاع نیاز به ۱۵% انرژی بیشتر می باشد. پ ) نحوه محاسبه و چیدمان رادیاتور ها در صورتیکه متراژ مفید ساختمان ضربدر مقدار کیلو کالری برای هر متر مربع ( معتدل و یا سرد سیر ) انجام گیرد انرژی کل مورد نیاز ساختمان بدست می آید سپس با توجه به مقدار انرژی کل به دست آمده می بایست برای هر یک از قسمتهای ساختمان و با توجه به انشعاب موجود به نحوی عمل نماییم که مقدار انرژی لازم تامین شود. لذا چیدمان کل رادیاتور ها باید به طریقی انجام گیرد که مجموع کیلو کالری رادیاتور های انتخابی رابر با تلفات حرارتی مکان می باشد. همچنین در صورتیکه موقعیت نصب رادیاتور انتخابی با خود رادیاتور همخوانی نداشته باشد می بایست کسری انرژی موجود را به طریق دیگر تامین نمود. بدین معنی که با انتخاب سایز رادیاتور سه پره یا کنوکتور کسری را بر طرف می کنیم.

* مثال ::فرض می کنیم یک واحد ساختمانی به متراژ ۱۰۰ متر مربع و دمای ۵- درجه سانتیگراد با ۲ عدد اتاق خواب ۱۲ متری هر کدام یک انشعاب و همچنین قسمتهای دیگر ساختمان شامل هال . پذیرایی . آشپزخانه در صورتیکه این باشد با سه انشعاب و دستشویی و حمام به مساحت ۴ متر مربع و یک انشعاب موجود می باشد که به طریق ذیل می توان مقدار کل انرژی مورد نیاز هر قسمت را محاسبه و با مراجعه به جداول انواع رادیاتور ها اقدام به انتخاب نمود

  1. انرژی کل مورد نیاز ( کیلو کالری در ساعت ) ۱۰۵۰۰ = ۱۰۵ × ۱۰۰

  2. پس از به دست آوردن مقدار انرژی کل به دست آمده آن به طریق ذیل در ساختمان آن را تقسیم می نمائیم .

  3. برای اتاق خواب : ( کیلو کالری در ساعت ) ۱۲۶۰ = ۱۰۵× ۱۲

  4. لذا برای هر دو عدد اتاق خواب : ( کیلو کالری در ساعت ) ۲۵۲۰ = ۲ × ۱۲۶۰

  5. حمام ۴ متر مربع : ( کیلو کالری در ساعت ) ۴۲۰ = ۱۰۵ × ۴

( جمع کیلو کالری مورد نیاز اتاق خوابه و حمام در ساعت ) ۲۹۴۰ = ۴۲۰ + ۲۵۲۰

( مانده کیلو کالری هال و پذیرایی در ساعت ) ۷۵۶۰ = ۲۹۴۰ – ۱۰۵۰۰

( مقدار مورد نیاز کیلو کالری هر رادیاتور در ساعت ) ۲۵۲۰ = ۳ ۷۵۶۰

با بدست آوردن ارقام فوق و با مراجعه به جداول هر نوع رادیاتور می توان رادیاتور خود را انتخاب نمود . پیشنهاد می گردد انرژی موردنیاز اتاق خواب ۲۰% بالاتر از مقادیر بیان شده در بند ( ب ) مد نظر قرار گیرد .

* نکات قابل توجه

۱- مطالعات انجام شده اعلام می دارد در صورت استفاده از پکیجهای حرارتی بجای سیستمهای حرارتی مرکزی بهتر می باشد جهت داشتن راندمان بالاتر از رادیاتور های فولادی سنتی و یا پانل استفاده نمود .

۲- برای بدست آوردن راندمان حرارتی مطلوب بهتر است به هنگام هواگیری رادیاتور حتما شیر ورودی بسته شود و پس از اولین باهواگیری . مجددا شیر ورودی باز و سپس بسته و هواگیری شود در صورتیکه انجام هواگیری برای چندمین مرتبه و صحیح انجام گیردبازده حرارتی بالاتری به دست خواهد آمد .

۳- در صورت نصب رادیاتور در گودی دیوار ( پوشش هر گونه چوب . نصب در داخل کابینت و غیره ) راندمان حرارتی به میزان ۴۰ – ۳۰درصد کاهش خواهد یافت .

۴- با توجه به اینکه گردش آب و خروجی آن می بایست کامل انجام گیرد در صورتیکه نصب شیر ورودی و خروجی در قطر انجام گیرد راندمان حرارتی بالاتری ایجاد خواهد شد .

۵- با افزایش یک درجه سانتیگراد آب حدود ۴/۳ – ۳/۶ درصد مقدار راندمان حرارتی هر رادیاتور افزایش می یابد . به عبارتی آگر Δt از ۵۹ به ۶۰ درجه سانتیگراد افزایش یابد و اگر رادیاتور نصب شده ۱۰۰۰ کیلو کالری در ساعت انرژی ایجاد نماید اینک به ۱۰۴۰ کیلو کالری افزایش خواهد یافت .

۶- از قرار دادن هر نوع مواد شیمیایی بر روی رادیاتور جدا جلوگیری شود .

۷- ضخامت مطلوب رنگ هر نوع رادیاتور می بایست بین ۹۰ – ۷۰ میکرون باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...