پشتیبانی 051-36071666

چرا هوشمند سازی پمپ ها مصرف برق را کاهش میدهد؟

در ابتدا یک سیستم غیر هوشمند را در نظر بگیرید.در این سیستم برای هر واحد از آپارتمان یک پمپ در نظر گرفته میشود.پمپ رایج برای واحدهایی که تا طبقه ۴ میباشد پمپی است یک اسب با یک منبع ۲۴ لیتری و برای واحدهای طبقات ۵ به بعد پمپ ۱.۵ اسب یا ۲ اسب بسته به سایز لوله و… با منبع تحت فشار ۵۰ یا ۶۰ لیتر میباشد.

اعداد و ارقام گفته شده برای یک سیستم منطقی در ساختمانهاست.بدیهی است بسیاری از ساختمانها برای پایین آوردن هزینه ها از

منبع های تحت فشار بزرگتر و در عین حال پمپ های بزرگتر اجتناب میکنند.

حال ساختمانی را مثال میزنیم که این  سیستم در آن اجرا شده.تا بتوانیم اعداد واقعی را برای شما مثال بزنیم.

این ساختمان در ۲۰ متری شهید بهشتی رو بروی بیمارستان شهید بهشتی واقع است.

در این ساختمان ۲۰ عدد پمپ ۱ اسب و ۴ عدد پمپ ۱.۵ اسب کار گذاشته شده است.

هر عدد پمپ ۱ اسب حدود ۶ آمپر و هر عدد پمپ ۱.۵ اسب حدود ۸ آمپر برق مصرف میکنند.

باید یاد آور شوم که ۶ و ۸ آمپر برای پمپی است که استارت خورده و به اصطلاح در دوور میباشد.وگرنه هر پمپ ۱ اسب برای استارت حدود ۱۵ آمپر برق مصرف میکند که اگر یک لامپ رشته ای را در مسیر این پمپ قرار دهیم به وضوح کم و زیاد شدن نور لامپ را مشاهده میکنیم.

حال برق مصرفی این پمپ خانه را حساب میکنیم.

۱۲۰=۶*۲۰

۳۲=۴*۸

با جمع این اعداد میتوان گفت که ساکنان این ساختمان به تنهایی برای تغذیه پمپ هایشان حدود ۱۵۲ آمپر برق مصرف میکند.که حدودا میشود ماهی ۲۰۰ هزار تومان.

حال اگر همین ساختمان بخواهند سیستم پمپ هایشان را هوشمند کنند مصرف برق آنها چگونه خواهد بود؟

با محاسباتی که ما انجام دادیم این ساختمان به دو عدد پمپ ۵.۵ اسب برای کل واحد ها احتیاج دارد.که البته یکی از این پمپ ها پمپ زاپاس میباشد.که در صورت خرابی پمپ اول پمپ دوم به صورت هوشمند داخل سیستم میشود.

یکعدد پمپ ۵.۵ اسب سه فاز حدودا ۱۰ آمپر برق مصرف میکند.یعنی کل واحدها برای آبرسانی به ۱۰ آمپر برق مقابل ۱۵۲ آمپر برق نیاز خواهند داشت.البته باز هم متذکر میشوم ۱۰ آمپر حداکثر برق مصرفی این پمپ است در صورتی که به ندرت پیش میآید که ساکنان این ساختمان با هم و در یک زمان چند شیر آب را باز کنند تا پمپ مجبور شود کل قدرت خود را صرف پمپاژ آب کند.پس به طور میانگین این پمپ حدود ۵ آمپر برق مصرف میکند.اما ما در محاسبه هزینه همان ۱۰ آمپر را در نظر میگیریم.

 

هزینه تبدیل سیستم اول به سیستم هوشمند برای این ساختمان ۷ میلیون تومان هزینه دارد.البته این را در نظر بگیرید که اگر از ابتدا این ساختمان به صورت هوشمند طراحی میشد این رقم بسیار کمتر و یا حتی نصف میبود.بیشتر هزینه تبدیل سیستمها صرف لوله کشی و ساخت کلکتور و … میشود نه سیستم هوشمند.

از طرفی ساکنان این ساختمان میتوانند با فروش پمپ، منبع تحت فشار ،اتصالات و منبع ذخیره آب خود قسمتی از هزینه ها را جبران کنند.

از طرف دیگر در حال حاضر این ساختمان به طور متوسط ماهی ۲۰۰ هزار تومان پول برق همگانی ساختمان را میپردازند که اگر سیستم هوشمند برا آنها کار گذاشته شود این رقم حدود ۲۰ هزار تومان خواهد شد که با یک حساب سر انگشتی میتوان دید که رقم ۷ میلیون را میتوانند در عرض ۳۵ ماه برگشت دهند و بعد از ۳۵ ماه حدودا ماهی ۱۸۰ هزار تومان پس انداز ساختمان کنند!!!!

 

در آخر نتیجه میتوان گرفت که شاید هزینه اولیه راه اندازی پمپ هوشمند برای ساختمان شما از نظر شما بالا باشد اما اگر پول برق مصرفی خود ،اصطحلاک پمپ ،اصطحلاک منبع تحت فشار و … را در طول سال در نظر بگیرید متوجه میشوید که این هزینه اولیه در آخر به سود شما خواهد بود.همانطور که اگر پنجره های خود را دو جداره کنید از هدر رفتن انرژی جلو گیری میکنید یا همینطور دیوار های خانه خود را.

منبع : محمد باقریان http://pomps.mihanblog.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...