پشتیبانی 051-36071666

همه چیز در مورد اتوماتیک های دیجیتال

چند سالی است که اتوماتیک های جدیدی برای پمپ های آب در فروشگاه ها زیاد شده و انواع و اقسام مختلف و شکل های گوناگونی از آنها به بازار راه پیدا کرده اند.در این مقاله سعی میکنیم شما را بیشتر با اینگونه اتوماتیک ها آشنا کرده و مزایا و معایب آنها را بیان کنیم.

در ابتدا باید بگویم که همه این گونه اتوماتیک ها دارای یک عملکرد هستن.اتوماتیک های دیجیتال به جای پنج راهی.درجه و اتوماتیک آنالوگ قرار گرفته و به اصطلاح کار همه قطعات را در یک قطعه جمع آوری کرده است.درون این اتوماتیک ها یک کیت اکترونیکی میباشد که پمپ را از روی آمپر آن خاموش میکنند.یعنی اینگونه اتوماتیک ها کاری به فشار درون لوله ندارن و فقط آمپر پمپ را اندازه گرفته و در موعد مقرر

خاموش میکنند.حال ممکن است اصلا هیچ شیر آبی باز نباشد ولی پمپ را مجبور به روشن ماندن میکند.

بسیاری از لوله کش ها و خریداران به محض اینکه میبینند میتوانند با خرید یکی از این اتوماتیک ها از شر منبع خلاص شوند بی پروا و بدون کسب اطلاعات نسبت به خرید آن علاقه نشان میدهند.در صورتی که بیش از ۵۰ درصد این گونه اتوماتیک ها برگشت خورده و خریدار مجبور است از روش آنالوگ اتوماتیک استفاده کند.

تمامی مدلها ائم از ایتالیا و مالزی و چین و… دارای یک شکل کارایی بوده و هیچ تفاوتی با هم ندارند.

از مزایای این گروه اتوماتیک ها فقط به این میتوان اشاره کرد که تیوپی ندارد که هر چند وقت یکبار خراب شده و دستگاه را به اختلال بی اندازد.که این عمل در منبع های تحت فشار قابل پیشگیری است.

اما معایب آن به مزایای آن میچربد.اولین مشکل و بزرگترین آن اتوماتیک نکردن اکثر اینگونه اتوماتیک ها است.این اتوماتیک ها اصلا جایی برای تنظیم ندارند و اگر بر روی یک ساختمان نصب شده و اتوماتیک نکند یعنی به درد آن ساختمان نمیخورد و باید از اتوماتیکهای آنالوگ استفاده کرد.

این اتوماتیک ها برای ساختمان های بالای ۳ طبقه اصلا کارایی نداشته و پمپ را مدام روشن نگه میدارند.و در ساختمانهای زیر ۳ طبقه نیز بستگی تام به شانس شما دارد که به صورت استاندارد اتوماتیک کنند.

دومین مشکل اینها سوختن کیت درون آهاست.زیرا این اتوماتیک ها برای عمل قطع و وصل شدن دارای یک ریل فلزی هستند که بعد از یک مدت جرم گرفته و دیگر کار نمیکند و این کار باعث سوختن کیت آنها میشود.کیت داری قیمت بالاییست.مثلا از ۱۵ هزار تومن به بالا.و اگر شما یک اتوماتیک ۲۵۰۰۰ تومانی خریده باشید برای تعمیر آن باید ۲۰۰۰۰ تومان پول بپردازید که عملا یکبار مصرف میشود کالای شما.

اشکال بعدی مربوط به مصرف برق است.در اینگونه اتوماتیک ها اگر شیری حتی چکه بکند پمپ روشن شده و به فرض اینکه شما آب مصرف میکنید پمپ روشن میماند.تا دوباره به آمپر خاصی رسیده و اتوماتیک کند.در صورتی که در اتوماتیک های معمولی تا ۲۰ لیتر آب اگر از شیر برود پمپ روشن نمیشود.

مسئله بعدی اینکه شما با هر بار باز کردن شیر پمپ خود را استارت میزنید و این یعنی ۶ آمپر برق مصرف میکنید.

ولی در اتوماتیک آنالوگ تا ۲۰ لیتر آب با فشار پمپ در اختیار شماست و پمپ روشن نمیشود.این یعنی تا ۳ برابر مصرف برق کمتر.

مشکل بعدی به استهلاک پمپ مربوط میشود.بالطبع هر چقدر پمپ بیشتر استارت بخورد و بیشتر روشن بماند زودتر فرسوده شده و قطعات آن زودتر معیوب میشود.پمپ های بسته شده با اتوماتیک دیجیتال تا ۲ برابر زودتر فرسوده میشوند.

مشکلات بعدی نیز شکستن پروانه و بریده شدن شفت پمپ است.در ساختمان های بلند پمپ باحداکثر فشار خود آب را درون لوله بالا میبرد و ناگهان پمپ قطع شده و آب به طرف پایین سرازیر میشود.که این عمل باعث میشود شفت و پروانه در کسری از ثانیه در جهت عکس خود بچرخند و باعث شکستن و حتی بریده شدن شفت میشود.در صورتی که در اتوماتیک های آنالوگ این کار به نرمی انجام شده و پمپ هیچگاه بیشتر از فشار مورد نیاز کار نمیکند.

در پایان توصیه ما اینست که اگر شما از سوراخ شدن تیوپ منبع به ستوه آمدید و میخواهید آنرا با یک اتوماتیک دیجیتال عوض نمایید دست نگه دارید.شما میتوانید با رعایت چندنکته و مشاوره با تیم ما با خیال اسوده از منبع خود استفاده کنید.زیرا به عقیده ما هنوز منبع تحت فشار بهترین و تنها راه برای استفاده در پمپ است.

تنظیم کردن اصولی پمپ-فشار نیاوردن بیش از حد نیاز به پمپ-رسیدگی هر ۲-۳ ماه یکبار به منبع را میتوان از نکات کلیدی برای پیشگیری

سوراخ شدن تیوپ منبع نام برد

 http://pomps.mihanblog.com منبع : محمد باقریان وبلاگ  

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...