پشتیبانی 051-36071666

مقایسه اقتصادی چیلرهای جذبی تک اثره با چیلر تراکمی

سرمایه گذاری اولیه و هزینه های ثابت :

قیمت یک چیلر جذبی ( ابزربشن ) نسبت به چیلر تراکمی ( رفت و آمدی ) معمولا بین ۳۰ تا ۴۰ درصد گران تر می باشد .( بر حسب ظرفیت های مختلف ) ولی با در نظر گرفتن سرمایه گذاری اولیه که جهت هزینه انشعاب برق چیلرها و هزینه تابلوی برق فشار ضعیف و کابل کشی ها و همچنین هزینه مصرف برق ماهیانه ، این اضافه قیمت در عرض چند سال اول جبران می گردد و حتی در ظرفیت های بالا در مجموع سرمایه گذاری اولیه سیستم های برودتی با استفاده از چیلر ابزربشن مقرون بصرفه تر خواهد بود . جدول پیوست اختلاف سرمایه گذاری اولیه انشعاب برق طبق آیین نامه تعرفه های برق مصوب ۱۰/۶/۱۳۷۵ وزارت نیرو را جهت چیلرهای تراکمی ( رفت و آمدی ) و چیلرهای جذبی نشان می دهد.

ارقام مندرج در جدول بر مبنای مفروضات زیر محاسبه گردیده است :

۱. قیمت اصلی انشعاب بر مبنای تغذیه از شبکه فشار ضعیف ۴۰۰ ولت محاسبه گردیده است . بدیهی است در صورت نیاز به گرفتن انشعاب از پست فشار متوسط ۱۱ KV ، ۲۰ KVو یا ۳۲ KV هزینه احداث پست نیز می بایست به محاسبات اضافه گردد .

۲. مبنای محاسبه سال ۱۳۷۵ در نظر گرفته شده است . طبق مصوبه وزارت نیرو هر سال ۱۰ درصد تا آخر برنامه دوم ، به هزینه انشعاب اضافه می گردد . لذا ضریب مذکور بر حسب زمان اجرای پروژه می بایست در ارقام فوق منظور گردد .

با توجه به اینکه چیلرهای تراکمی حداکثر با ظرفیت ۲۰۰ تن برودتی ساخته می شوند، لذا جهت پروژه های با ظرفیت بالا از چند چیلر تراکمی استفاده خواهد گردید تا ظرفیت مورد نظر را تامین نماید .

چیلر جذبی

چیلر تراکمی

ظرفیت چیلر (تن تبرید)

هزینه انشعاب

ریال

برق مصرفی

KW

هزینه انشعاب

ریال

برق مصرفی

KW

۲۹۸۱۴۰۰

۶

۴۴۷۲۱۰۰۰

۹۰

۱۰۰

۳۵۷۷۶۸۰

۷.۲

۸۹۴۴۲۰۰۰

۱۸۰

۲۰۰

۵۱۶۷۷۶۰

۱۰.۴

۱۳۴۱۶۳۰۰۰

۲۷۰

۳۰۰

۵۱۶۷۷۶۰

۱۰.۴

۱۷۸۸۸۴۰۰۰

۳۶۰

۴۰۰

۵۵۶۵۲۸۰

۱۱.۲

۲۲۳۶۰۵۰۰۰

۴۵۰

۵۰۰

۵۵۶۵۲۸۰

۱۱.۲

۲۶۶۳۲۶۰۰۰

۵۴۰

۶۰۰

۹۹۳۸۰۰۰

۲۰

۳۵۷۷۶۸۰۰۰

۷۲۰

۸۰۰

۹۹۳۸۰۰۰

۲۰

۴۴۷۲۱۰۰۰۰

۹۰۰

۱۰۰۰

۹۹۳۸۰۰۰

۲۰

۵۳۶۶۵۲۰۰۰

۱۰۸۰

۱۲۰۰

– مصرف برق چیلرهای رفت و آمدی ساخت اخل حدود ۹/۰ کیلو وات در ازاء هر تن برودتی در نظر گرفته شده است ( طبق دستورالعمل های شرکتهای سازنده )

– تعرفه فعلی سازمان برق منطقه ای ۱۷۵ ریال برای هر کیلو وات ساعت ( برای مصارف بالاتر از ۱۰۰۰ کیلووات در ماه ) می باشد . این هزینه در تاریخ تهیه گزارش ( اسفند ماه ۱۳۷۶ ) معتبر بوده است و با توجه به اینکه تعرفه های مصرف برق هر سال اضافه می گردند ، لذا رقم فوق بر حسب زمان انجام پروژه می بایست تصحیح گردیده و افزایش یابد .

– هزینه گاز مصرفی بر مبنای تعرفه پروژه های صنعتی ۲۰ ریال برای هر متر مکعب گاز در نظر گرفته شده است . توضیح اینکه تعرفه گاز خانگی فقط ۱۰ ریال برای هر متر مکعب گاز می باشد .

در جداول فوق فرض بر این است که هر دو چیلر مورد مقایسه بطور متوسط با ۷۰ درصد زیر بار و ۲۰ ساعت در شبانه روز مشغول کار باشند .

مبانی محاسبات :

– تعرفه فعلی سازمان برق منطقه ای ۱۷۵ ریال برای هر کیلو وات ساعت ( برای مصارف بالاتر از ۱۰۰۰ کیلو وات در ماه ) می باشد . این هزینه در تاریخ تهیه گزارش ( اسفند ماه ۱۳۷۶ ) معتبر بوده است و با توجه به اینکه تعرفه های مصرف برق هر سال اضافه می گردند ، لذا رقم فوق بر حسب زمان انجام پروژه می بایست تصحیح گردیده و افزایش یابد .

– هزینه گاز مصرفی بر مبنای تعرفه پروژه های صنعتی ۲۰ ریال برای هر متر مکعب گاز در نظر گرفته شده است . توضیح اینکه تعرفه گاز خانگی فقط ۱۰ ریال برای هر متر مکعب گاز می باشد .

– در محاسبات فوق سرمایه گذاری اولیه تولید بخار به میزان ۵۰۰۰۰ ریال جهت هر کیلوگرم بخار در ساعت منظور گردیده است ( قیمت دیگ ۵ تنی ۱۶۷۰۰۰۰۰۰ ریال و تاسیسات جانبی بخار ۵۰ درصد قیمت دیگ پیش بینی شده است ) بدیهی است قیمت واقعی تاسیسات بخار هر پروژه بر مبنای نوع طراحی موتور خانه و زمان اجرای کار و … متفاوت می باشد و ارقام فوق فقط از نظر مقایسه و بطور تقریبی قابل بررسی می باشد .


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...