پشتیبانی 051-36071666

مراقب هوای داخل منزل خود باشیم

گسترش شهر نشینی وایجاد روزافزون ساختمانهای مسکونی و تجاری از یک سو ومسئله تامین آبگرم مصرفی و هوای گرم در زمستان انشعابات فراوان گاز را باعث گردیده. سیستمهای مختلف گرمایشی وابگرم مصرفی مرکزی که در موتورخانه نصب می شود و بخاری های مختلف و پکیجهای گرمایشی متفاوت جای خود را در آپارتمانها باز کرده است.

پکیجهای آپارتمانی باز که در داخل محل سکونت یا آشپزخانه جهت گرمایش ویا آبگرم مصرفی نصب می شوند .بدلیل باز بودن کوره آنها به محیط و احتراق در فضای بسته مسکونی در زمستان باعث نفوذ و انتشار گازهای منواکسید کربن و اکسیدهای ازت و مصرف اکسیزن فضای سکونت می گردند .تنفس گاز منواکسید کربن به دلیل تمایل شدید این گاز با هموگلوبین خون سبب نرسیدن اکسیژن کافی به بافتهای قلب ومغز وتاثیر روی سیستم عصبی شده و روی بصل النخاع که فرمان جریان خون را به قلب می دهد اثر بسیار مخرب داشته و شدت آن تخریب پیاز نخاع و قطع تنفس و ضربان قلب می باشد .اثر دیگر گاز منواکسید خصوصا در افراد مسن که بیماریهای تنگی عروق درآنها باعث کاهش انتقال اکسیژن به بافتها و عضلات قلب می شود و خون رسیده به علت نداشتن اکسیژن کافی بعضا باعث نکروز یا مرگ عضلات قلب وسکته های قلبی و مغزی می شود .یکی از علتهای افزایش مرگ ومیر افراد من در زمستان ناشی از این مسئله است.

HTML clipboard

گازهای سمی اکسید ازت در مشعلهای اتمسفریک گازی نصب شده در پکیجها از اکسیداسیون ازت واکسیژن هوا در درجه حرارت شعله بوجود می آید .که در ریه با بخار آب ترکیب و اسیدهای سمی مانند اسید ازتیکو اسید نیترو تولید که در بدن با هموگلوبین خون نیتروزآمین که عامل کشنده نسوج زنده وعامل مخرب نسج ریه و مجاری تنفسی هم چنین کانستروژن یا سرطان زا میدهد.

بسیاری از محققین به این نتیجه رسیده اند که وجود گاز سمی اکسید ازت در خون وتولید نیروآزمین باعث نابودی بسیاری از سلولهای حساس در مغز وکلیه نیز می شود و ازدیاد بیماران مغزی ودیالیزی بدون ضایعه عفونی را در این رابطه می دانند .

نصب هود دودکش در روی اجاقهای گاز که عده ای آن را به خاطر خارج کردن بوی پیاز داغ وغذا می دانند به منظور تهویه نسبی محیط آشپزخانه از گازهای سمی در هنگام پخت غذا می باشد .

نصب رادیاتورهای مختلف در ساختمانها با توجه به سطح حرارتی زیاد ودرجه حرارت ملایم این رادیاتورها به منظور گرمایش مطبوع با آبگرم می باشد .. سطح حرارتی بسیار داغ بخاری نفتی وگازی باعث سوختن غبار موجود در هوا و تبدیل آن به ذرات ریزکربن در ساختمانها می گردد که در ریه باقیمانده و حجم برنشهای تنفسی را کاهش و ایجاد بیماریهای مزمن ریوی و مجاری تنفسی می نماید .ایراد دیگر این بخاریها باز بودن کوره آنها از زیر به فضای زندگی ومصرف اکسیژن فضای بسته زندگی می باشد .

نصب موتورخانه با کوره باز با آلودگی فوق در آپارتمان و لوله کشی ونصب رایداتور گرمایشی از این موتورخانه به جز بی اطلاعی معنی دیگری ندارد .که برخی بنگاه داران املاک فاقد دانش لازم آن را به عنوان یک مزیت و سیستم مستقل گرمایشی عنوان می کنند .اگر منظور از نصب رادیاتور گرمایش مطبوع با آب گرم وقبول هزینه های آن آلوده نشدن نحسط زندگی است . نصب پکیج گرمایی با کوره باز با آلودگی ها وصدای ناهنجار آن در داخل واحد مسکونی چه معنا ومفهومی دارد .

تعدد این پکیجها در یک ساختمان سبب تععد تعمیر ونگهداری آنها گردیده و از طرف دیگر برای تمام ساکنان مجتمع خطر ساز است که چنانچه در یکی از آنها در اثر نقص فنی و گاز آتش سوزی وانفجاری روی دهد . کلیه ساکنان سایر آپارتمانها در خطر آتش سوزی قرار میگیرند .در اپارتمانهایی که به اصطلاح پکیج حرارتی مستقل نصب میکنند .تعداد زیاد پکیج ها باعث ایجاد هزینه برای تعمیرات آن و مصرف گاز بیشتر می شود .از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است که یک واحد گرمایشی مرکزی وجود داشته باشد .برای جدا کردن هزینه ها می توان کنتور مستقل مصرف آبگرم که هزینه بسیار کمی دارد نصب کرد .

نصب پکیجهای گرمایی با کور هباز در داخل ساختمانها در اروپا حتی در ترکیه ممنوع و پکیجهایی که در داخل ساختمان نصب می شوند از نوع هرمتیک یا تمام بسته با دو لوله کشی مستقل یکی جهت ورود هوای مصرفی احتراق به داخل کوره تمام بسته و ایزوله از محیط ساختمان و دیگری خروج گازهای حاصل از احتراق به خارج ساختمان می باشد .این پکیج ها دارای فن بوده و کوره آنها هیچ ارتباطی به فضای داخلی ساختمان ندارد . نصب پکیجهای با یک لوله دود کش فقط در موتورخانه و خارج از محیط بسته مجاز است .

در سیستمهای حرارت مرکزی مطبوع که ساختمان فقط یک موتورخانه مرکزی در خارج محیط زندگی دارند و انتقال حرارت به وسیله آبگرم به رادیاتور یا فن کویلهای آپارتمان منتقل می شود .و تعمیرات و نگهداری در اختیار یک شخص مطلع از مسائل مربوطه می باشد . گرمایش با موتورخانه مرکزی معمولا به وسیله دیگهای چدنی با اتاق احتراق ایزوله و بسته می باشد .که چدن به دلیل تخلخل سطح آن۵۰% ازدیاد سطح حرارتی از خارج و ۵۰% ازدیاد سطح حرارتی از داخل در تماس با آب را دارد .همچنین بدلیل آلیاژی و آتشخوار بودن جنس بدنه که زنگ نمیزند .نمی پوسد .خورده و اکسید نمی شود وعمر آن دائمی است .امکان جذب حرارت از گاز در حدود ۹۵% پس دادن تدریجی حرارت و راندمان بالا و مصرف سوخت کمتر عمر زیاد نسبت به پکیجهای گرمایشی استفاده از دیگ را در اروپا در ارجحیت قرارداده است و ۸۸% ساختمانهای کشورهای اتحادیه اروپا از دیگهای چدنی استفاده می کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...