پشتیبانی 051-36071666

طراحی نقشه اجرایی سیستم گرمایش کف

 نقشه گرمایش از کف  بر چه مبنایی طراحی می شود؟  اگر متراژ لوله در اجرا کم و زیاد شود و مطابق نقشه اجرا نگردد  بر روی کارکرد سیستم تاثیر دارد؟ دلیل کاهش مصرف انرژی در گرمایش کف  نسبت به رادیاتورچیست؟ تاثیر عایق متالایز در گرمایش کف چیست ؟یا میتوان از هر نوع کف پوشی استفاده نمود؟

طراحی نقشه سیستم گرمایش کف   با توجه به اقلیم،جهت قرارگیری زاویه پلان واینکه محل مورد نظر طراحی درچه  سمتی قرار گرفته است که مستقیما با فضای  باز در ارتباط می باشد یا نه و… فواصل لوله بین ۱۰۳۰ سانتیمتر طراحی میگردد. نقشه گرمایش از کف با توجه به پارامتر مختلفی از جمله پرت حرارتی ساختمان ،تعداد دیوار خارجی ، موقعیت ساختمان از نظر طبقات طراحی می گرددبه طوری که در محل هایی با پرت حرارتی بالا تراکم لوله ها بیشتر از مناطقی با پرت حرارتی کم طراحی میگرددهر مدار بایستی در حالت بهینه حداکثر ۹۰ متر بیشتر نباشد.

محاسبات گرمایش از کف بر مبنای

  • کاربری ساختمان (تجاری ، مسکونی ،کارگاهی ،عمومی و…)

  •  متراژ ساختمان

  •  طبقات ساختمان ( محاسبات برای هرطبقه متفاوت است)

  •  پرت حرارتی (دیوارهای خارجی ، وجود پنجره ، و….)

  •  موقعیت ساختمان (موقیت جغرافیایی ساختمان )

  •  کاربرد مکان مورد نظر (مثل اتاق خواب ،حمام ، حال و غیره)

جهت گرمایش انجام میگیرد

 متراژ لوله درگرمایش از کف تاثیر دارد وباید نقشه به شکلی طراحی شود که بالانس حرارت در آن رعایت گردد .متراژ لوله ها در هرمدارنباید بیش از ۱۰% باهم تفاوت داشته باشد  .زیاد بودن متراژ لوله باعث می شود متراژ اولیه لوله ها داغ و آخر مدار سرد شود چون لوله ها گرمایش رابه محیط داده وبعدازسردشدن به پکیج بر میگردد.دلیل اصلی کاهش مصرف انرژی ،نیاز به حرارت خیلی کمتر(۳۰-۵۵)درجه می باشد.رادیاتور برای گرم کردن دمایی بین  ۶۰تا۷۵لازم دارد اما گرمایش کف دمایی بین   ۳۰تا ۵۵ درجه  نیاز دارد. دلیل اصلی صرفه جویی انرژی در این سیستم به چند بخش تقسیم می شود ۱. عمده انتقال حرارت به صورت تابشی بوده و اجسام را گرم می کند ونیازی به گرم کردن محیط وجود ندارد ۲. گرما در منطقه ای وجود دارد که نیاز به گرمایش است مثلا گرما تا ارتفاع ۱.۸ سانتی از کف تمام شده قرار دارد ۳. هوایی تقریبآ سرد در زیر سقف وجود دارد و پرت از سقف کاهش می یابد و از طرفی کف نیز به دلیل عایق بودن پرت کمتری دارد ۴. نیاز به آب با درجه حرارت کم بین ۳۵ تا ۵۰ درجه دارد که نصب به رادیاتور حدودا ۳۰ درجه کمتر است .درضمن بایستی در زمان طراحی پوشش کف مورد نظر ونوع کاربری سیستم مشخص باشد زیرا هر کدام پارامترهای مخصوص خود را دارند.

 گرمایش از کف سیر تکاملی رادیاتور و رادیاتور قرنیزی  می باشد  در گرمایش از کف دمای آب لوله ها پایین تراست  ولی سطح گسترده تری داریمگرمایش از کف نیاز حرارتی را با دمای پایین تر جبران می کند و همین عامل باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.
روکش متالایز بخاطر داشتن حبابهای هوا باعت عایق شدن بهتر کف میشود وهمچنین باعث تابش بهتر نیز میگردد (چون گرمایش از کف یک سیستم تابشی است )
 چنانچه نکات و اصول کف سازی روی سیستم گرمایش کف رعایت شود نوع پوشش کف تاثیر چندانی در کارکرد گرمایش از کف ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...