پشتیبانی 051-36071666

شناخت دیگ چدنی

دیگ هاى چدنى که به صورت پره هاى مستقل ساخته مى شوند و سپس این پره ها به هم متصل گردیده و تشکیل دیگ میدهند امروزه متداول ترین نوع دیگ در خانه هاى مسکونى و ساختمان هاى تجارى کوچک اند. در این نوع دیگ، پره ها به توسط پیچ هایى به یکدیگر متصل شده و محکم میگردند. گازهاى داغ حاصل از احتراق در محفظه احتراق به وجود می آیند و از حفر ه هاى داخل دیگ عبور کرده باعث گرم شدن آب داخل پره ها مى شوند. این گازها پس از ازدست دادن حرارت خود، از دودکش دیگ خارج می گردند. مى توان ظرفیت دیگ را با استفاده از تعداد بیشترى پره افزایش داد در کشورهاى آمریکا و اروپا، اغلب دیگ هاى چدنى براى استفاده در ساختمان هاى مسکونى و تجارى کوچک به صورت پکیج عرضه مى شوند. در این پکیج ها کلیه متعلقات دیگ و حتا پمپ سیرکولاسیون نصب شده و آماده تحویل مى باشند. از این که متعلقات براى یک ساختمان مسکونى متعارف در نظر گرفته شده اند، چنانچه مشخصات ساختمان مورد نظر طراح قدرى از ساختمان هاى متعارف متفاوت باشد، لازم است تا دیگ به صورت مجزا خریدارى شده و اجزاء و متعلقات آن مانند مشعل، پمپ و … در محل روى دیگ نصب شوند.

از دیگ هاى چدنى در مدارهاى بسته هیدرونیک استفاده به عمل مى آید. در این سیستم ها پس از چند روز کار، گازهاى محلول در آب از سیستم خارج مى شوند و پس از آن، چنانچه سیستم به درستى طراحى، نصب و راهبرى شود، دیگ مى تواند ده ها سال عمر کند. چنانچه به طریقى آب تازه به سیستم وارد شود و این امر به مدت طولانى ادامه یابد، مى تواند باعث زن گزدگى و یا رسو بگرفتگى داخل پر هها گردد.
دیگ هاى چدنى به سبب مقدار چدن زیادى که در آن ها به کار رفته است، وزن زیادى دارند. دیگ هاى کوچک چدنى مخصوص ساختمان هاى مسکونى اغلب حدود ۱۰- ۱۵ گالن آب در خود دارند. جمع جرم چدن مورد استفاده در دیگ و آب ذخیره شده در آن، جرم حرارتى دیگ را افزایش مى دهد. جرم حرارتى زیاد مى تواند هم مثبت و هم منفى تلقى شود. چنانچه دیگ بیش از اندازه بزرگ تر از ظرفیت مورد نیاز انتخاب شده باشد، به نحوى که زمان خاموش بودن آن زیاد باشد، حرارت زیادى که به سبب جرم حرارتى دیگ در آن ذخیره شده است میتواند به هنگامى که دیگ کار نمی کند از طریق هواى عبورى از دودکش از سیستم خارج شود. این امر راندمان دیگ را کاهش مى دهد. به منظور کاهش این اتلاف حرارت، دیگ هاى گازسوز امروزى که جرم حرارتى زیاد دارند مجهز به یک دمپر روى دودکش خود مى باشند. این دمپر وقتى دیگ کار نمی کند، بسته می شود و اجازه نمی دهد تا جریان هوا گرماى دیگ را کاهش دهد و از دودکش خارج کند.
برخى دیگ هاى گازوئیل سوز با جرم حرارتى زیاد نیز به همین منظور به مشعل هایى که دریچه هوا دارند مجهز هستند. قابل ذکر است که دیگ هاى چدنى باید داراى پوشش عایق حرارتى مناسب باشند تا راندمانشان بیش از اندازه کم نشود. مزیت دیگ هایى با جرم حرارتى زیاد در جاهایى که تعداد زون ها در آنجا زیاد است، آن است که جرم حرارتى زیاد به هنگام نیاز به گرماى کم، بدون آن که کنترل هاى دیگ مجبور باشند تا دیگ را روشن کنند، مى تواند نیاز به گرما را تأمین کند. این امر باعث کاهش اتلاف حرارت و افزایش راندمان میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...