پشتیبانی 051-36071666

سیستم چیلر جذبی آپارتمانی

نوع دیگری از سیستم های گازسوز ، چیلرهای جذبی می باشد.این نوع از چیلرها خود انواع مختلفی از قبیل شعله مستقیم ، تک اثره ، دو اثره و آپارتمانی دارد. این دستگاه یک چیلر تولید کننده آب خنک است که می تواند برای مصارف تهویه مطبوع خانگی و صنعتی ، آب سرد تا دمای +۵O C تأمین نماید . که برای خنک کردن ساختمان لازم است چیلر را توسط شبکه لوله کشی به فن کویل در ساختمان وصل کنید و در نهایت هوای ساختمان مورد نظر خنک کنید . برای استفاده از فن کویل می توانید انواع زمینی ، سقفی و کانالی را مورد استفاده قرار دهید .در صورتیکه می خواهد نصب دستگاه در داخل ساختمان خیلی شیک اجرا شود می توانید از فن کویل های کاستی (زیر سقفی ) و یا طرح فن کویل های دیواری که شیبه به اسپلیت یونیت هاست در خصوص چیلرها در ادامه توضیحات مفصل ارائه خواهد شد.لکن موارد ذیل به طور اخص در خصوص چیلرهای آپارتمانی قابل ذکر است:

بر خلاف دید اولیه ، این چیلرها فقط گاز مصرف نمی کند بلکه برای تغذیه پمپ های خود نیازمند برق نیز می باشد.بنابراین هزینه برق هم بر مالک تحمیل خواهد شد لکن به میزان حدود یک هشتم برق مصرفی دستگاه تراکمی(مثل کولر گازی) .

این دستگاه ها در ظرفیت های ۵تن تبرید(۶۰۰۰۰بی تی یو) تولید می شود یعنی قابلیت سرمایش حداقل متراژ ۱۵۰متر مربع و حداکثر ۲۲۰متر مربع را داراست.برای آپارتمان های با متراژ پایین باید به صورت مشترک استفاده شود.

برای مواردی که ظرفیت های بزرگتر از یک دستگاه مورد نیاز است ، می توان دو و تعداد بیشتری از این دستگاه ها را بصورت سری کنار هم قرار داد تا ظرفیت آنها باهم جمع شود.بعلاوه این کار مزایای دیگری نظیر استراحت و رزرو دستگاه ها در مواقعی که نیاز به کار همه آنها با تمام ظرفیت نیست را بهمراه دارد.

محاسن استفاده مشترک از دستگاه ها :

در صورت خرابی یک دستگاه هیچ اشکالی در سرمایش ساختمان رخ نمی دهد و سایر دستگاه های در حال کار می تواند تا زمان رسیدن سرویسکاران کل ساختمان را خنک نماید . در صورتیکه در حالت نصب مستقل ( یک چیلر برای یک واحد) با خراب شدن یک دستگاه واحد مربوطه تا رسیدن تکنسین های تعمیراتی به ناچار گرما را تحمل می نمایند.

در حالت نصب مشترک در ابتدای فصل (یا انتهای فصل) گرما که هوا خیلی گرم نیست ، لازم نیست کل دستگاه ها در مدار سرویس دهی باشند . می توانید مثلاً تعداد ۳ دستگاه از ۶ دستگاه چیلر را خاموش کنید . با انجام این عمل می توانید در هزینه های راهبردی و کاهش استهلاک سیستم صرفه جویی بسیار خوبی داشته باشید . در حالتیکه با نصب مستقل برای هر واحد ، تحت هر شرایطی لازم است چیلر مربوطه روشن باشد ولو برای چند ساعت در شبانه روز .

در هر صورت این شرکت نصب مشترک و مرکزی را توصیه می کند ولی نصب مستقل دستگاه ها نیز امکان پذیر است و این مورد بسته به نظر مالکین ساختمان دارد

در کل این سیستم ها در خصوص تعمیرات و نگهداری نسبت به CCHP , GHP مزیت ویژه دارند.دلایل این مسأله بشرح ذیل اند:

قطعات مکانیکی متحرک در چیلرهای جذبی نسبت به CCHP , GHP بمراتب کمتر است لذا استهلاک کمتری دارد.

متخصص نگهداری و تعمیرات چیلرهای جذبی نسبت به CCHP , GHP فراوانی بیشتری دارند و لذا علاوه بر در دسترس بودن ، هزینه کمتری خواهند داشت.

البته شرایط تعمیرات و نگهداری سیستم های CCHP , GHP در آینده نزدیک تغییر خواهد کرد و با تربیت نیروهای فنی ، مشکلات این سیستم ها رفع خواهد شد.

از آنجا که در چیلرهای جذبی آب بعنوان سیال واسط حرارت وجود دارد ، برای نگهداری تجهیزات و سیستم از تبعات ناشی از کیفیت آب باید چاره ای اندیشید.لذا سیستم های CCHP , GHP از این نظر مشکلات بمراتب کمتری دارند.

حداکثر مصرف برق چیلر جذبی آپارتمانی ۹۰۰ وات معادل ۵.۵ آمپر بصورت تکفاز است و با فن کویل ها و پمپ سیرکولاسیون حداکثر ۱۲۰۰ وات مصرف کل برق مورد نیاز است . در حالیکه اگر از ۲ دستگاه اسپلیت یونیت با ظرفیت ۳۲۰۰۰ بی تی یو که در مجموع معادل ظرفیت سرمایشی یک چیلر گازسوز است استفاده کنید در حدود ۸۰۰۰ وات(۸ کیلو وات ) مصرف برق دارید و حتماً باید از برق ۳ فاز استفاده کنید .براساس محاسبات انجام شده توسط این شرکت اگر از این دستگاه در هر روز بطور متوسط ۱۶ ساعت و در تمام اوقات ماه (۳۰روز) استفاده کنید در پایان ماه حداکثر ۲۰۰/۰۰۰ ریال هزینه برق و گاز خواهید داشت . در صورتیکه اگر از اسپلیت یونیت های هم ظرفیت استفاده کنید این مبلغ تا ۲.۷۰۰.۰۰۰ ریال هم افزایش می یابد . براساس این محاسبات هزینه اضافه در خصوص نصب این چیلرها در مقایسه با اسپلیت یونیت ها حداکثر طی مدت ۲ ماه باز گشت خواهد شد و طی مدت ۱۵ تا ۲۰ سال بهره برداری مبلغی در حدود ۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال صرفه جویی از بابت هزینه های برق عاید مالک دستگاهخود شود .این هزینه ها بدون احتساب آزادسازی قیمتها صورت گرفته است .اما با احتساب قیمتهای جدید بازهم استفاده از چیلرهای گازسوز مقرون به صرفه است.

چیلر جذبی آپارتمانی فقط در فضای باز قابل نصب است . در جایی که سقف ندارد ، در تراس می توان این دستگاه را نصب نمود . ولی معمولاً عرض تراس ها کم است ، این دستگاه در کنار پنجره نصب می شود که صدای عملکرد دستگاه با وجود اینکه کم است ولی باعث سلب آسایش ساکنین خواهد شد . لذا توصیه می کنیم این دستگاه حتی المقدور در بام نصب شود . وزن این دستگاه ۳۴۰ کیلوگرم است و به راحتی در بام هر ساختمان قابل نصب است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...