پشتیبانی 051-36071666

سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه۲

متاسفانه سیستمهای عمومی وفراگیر تاسیسات حرارتی موجود در کشور به دلیل بهره گیری از تکنولوژی قدیمی فاقد کارایی وراندمان لازم در بهینه سازی مصرف سوخت وانرژی می باشند . در حال حاضر اساس کنترل دما در تاسیسات حرارتی ساختمان به روش سنتی وتوسط تنظیم درجه حرارت ترموستات دیگ می باشد .

تنظیم مربوطه باعث کنترل دمای آبگرم چرخشی در تاسیسات و به تبع آن آب گرم مصرفی میگردد .در این روش هیچ گونه کنترل ونظارت دقیقی بر میزان دمای مورد نیاز آبگرم چرخشی در سیستمهای گرمایشی و آب گرم مصرفی صورت نمیگیرد .و سیستم قادر به درک وشناسایی مناسب ترین وضعیت کنترل رژیم حرارتی ساختمان جهت دسترسی به الگوی صحیح مصرف انرژی توام با ایجاد محدوده آسایش حرارتی برای ساکنین نمی باشد .

با گرم شدن محیط خارج ساختمان ویا سر د شدن بیش از حد محیط خارج ساختمان هیچ گونه تغییری در وضعیت کنترلی تاسیسات حرارتی دیده نمی شود .و همچنین دمای داخل ساختمان معمولا تا مرز ۲۷ تا ۳۰ درجه سانتیگراد می شود که خارج از محدوده آسایش می باشد .در چنین شرایطی معمولا باز شدن پنجره ها راه حل مناسبی برای تعدیل دمای محیط زندگی می باشد !

امروزه با استفاده از روش های نوین کنترل ومدیریت هوشمند انرژی در تاسیسات حرارتی ساختمان امکان کنترل تاسیسات حرارتی با رعایت الگوی صحیح مصرف انرژی میسر می باشد .

اصول بهینه سازی مصرف انژی توسط سیستم مدیریت هوشمند انژی در تاسیسات حرارتی ساختمان اندازه گیری دما و در یافت اطلاعات از سنسورهای حرارتی می باشد .این سنسورها بر روی مسیر رفت آبگرم مصرفی کلکتور رفت تاسیسات ومحیط خارج ساختمان در ضلع شمالی نصب می شوند .سپس پروسسور سیستم اطلاعات دریافتی را تحلیل و مطابق پارامترهای کنترلی تنظیم شده مشعل یا مشعل ها را در زمانهای مقتضی روشن و وضعیت آبگرم مصرفی در حالت تابستانی بودن تاسیسات حرارتی وگرمایش و آب گرم مصرفی در حالت زمستانی بودن تاسیسات حرارتی را کنترل می نماید .

توسط سیستم کنترل هوشمند تاسیسات حرارتی دمای آبگرم مصرفی با دو دمای حداقل و در دو زمان متفاوت در طی شبانه روز به طور دلخواه تنظیم و کنترل می شود .

کنترل گرمایش توسط یک منحنی حرارتی انجام می شود .در این منحنی آب گرم رفت تاسیسات تابعی از درجه حرارت محیط خارج ساختمان می باشد .و به صورت لحظه ای خودکار و هوشمند متناسب با تغییرات دمای محیط خارج ساختمان کنترل می گردد .وباعث ایجاد دمای یکنواخت مناسب در محل زندگی می شود .حتی در برخی مواقع ولرم بودن رادیاتورها از نظر روانی ساکنین را دچار مشکل می نماید .در صورتی که عامل مهم آسایش حرارتی دمای مطلوب داخل ساختمان می باشد نه دامی سطح رادیاتورها !

از نظر اجرایی با استفاده از یک سیستم کنترل هوشمند میتوان با میزان گرمای مورد نیاز در ساعتهای مختلف شبانه روز و همچنین متناسب با تقاضای بار سیستم تعداد مشعل های در سرویس را کم و یا زیاد کرد .در این صورت تلفات حرارتی سیستم گرمایشی به شدت کاهش یافته و به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی می گردد .

در صورت استفاده از این سیستم در ادارات و ساختمانهای غیر مسکونی علاوه بر آنکه سیستم به طور هوشمند و متناسب با تغییرات درجه حرارت حرارت خارج ساختمان با برنامه ریزی ساعت کاری اداره در روزهای مختلف تاسیسات حرارتی را پیش راه اندازی وکنترل می نماید .در ساعتهای پایانی کار اداره نیز تاسیسات حرارتی را زودتر از زمان برنامه ریزی شده و متناسب با دمای خارج ساختمان به صورت هوشمند غیر فعال می نماید .

طبق بررسی های بعمل آمده حداقل سرانه مصرف گاز طبیعی در ساخمانها ۲۰ متر مکعب به ازای هر متر مربع مساحت ساختمان در سال می باشد . در صورت استفاده از روش بهینه سازی موتورخانه های هوشمند و نصب این گونه سیستمها با فرض صرفه جویی متوسط سالانه حدود ۴۰ % (نظر سازمان بهینه سازی مصرف سوخت )

صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی می شود .

همچنین از تولید ونتشار هزارات تن گازهای الاینده گلخانه ای و آلاینده های مربوطه و هزینه های زیست محیطی و اجتماعی حاصله جلوگیری میگردد .

با توجه به دامنه گسترده استفاده از تاسیسات حرارتی در ساختمانهای قدیمی و جدید الاحداث یکی از مناسب ترین گزین ها جهت بهینه سازی مصرف انرژی استفاده از سیستمهای مدیریت هوشمند انرژی در تاسیسات حرارتی می باشد .

نتایج عملی به دست آمده از نصب سیستم مدیریت هوشمند انرژی در تاسیسات حرارتی ساختمان و ویژگیهای منحصر به فرد آن امکان کنترل دقیق وخودکار تاسیسات حرارتی جهت تامین مصارف مختلف گرمایی ساختمان با حداکثر راندمان حرارتی و بیشترین میزان صرفه جویی در مصرف سوخت وانرژی را امکان پذیر می نماید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...