پشتیبانی 051-36071666

سوالات مشابه در مورد چیلر های گازسوز

سوال ۱: این چیلرها به چه شکلی کار می کند؟

پاسخ: این دستگاه یک چیلر تولید کننده آب خنک است که می تواند برای مصارف تهویه مطبوع خانگی و صنعتی ، آب سرد تا دمای +۵O C تأمین نماید . که برای خنک کردن ساختمان لازم است چیلر را توسط شبکه لوله کشی به فن کویل در ساختمان وصل کنید و در نهایت هوای ساختمان مورد نظر خنک کنید . برای استفاده از فن کویل می توانید انواع زمینی ، سقفی و کانالی را مورد استفاده قرار دهید .در صورتیکه می خواهد نصب دستگاه در داخل ساختمان خیلی شیک اجرا شود می توانید از فن کویل های کاستی (زیر سقفی ) و یا طرح فن کویل های دیواری که شیبه به اسپلیت یونیت هاست استفاده کنید . شرکت اروند فن کویل های زمینی ، سقفی و کانالی را تولید می کند و در صورت درخواست مشتری می تواند فن کویل های دیواری و کاستی (Cassette Type) را نیز تهیه نماید.

سوال۲ : آیا می توان با کانال هوای موجود در ساختمانی که با کولر آبی کار کرده از طریق این چیلرها ساختمان را خنک نمود؟

پاسخ : به صورت کلی لازم است برای خنک کردن هوادر سیستم های تهویه مطبوع از هوای در گردش استفاده نمود . یعنی هوای برگشت از ساختمان را به هواساز یا فن کویل کانالی رساند و پس از خنک کردن مجدد هوا را به ساختمان فرستاد . کانال کولر فقط برای رفت به ساختمان مناسب است ، لذا لازم است از یک محل کانال هوای برگشتی از ساختمان به فن کویل کانالی اجرا شود .برای این منظور طرح فن کویل کانالی ADFE اروند با بدنه تمام دو جداره جهت نصب در بام ساختمان مناسب است .

سوال۳ : سوبسید سازمان بهینه سازی چقدر و چگونه پرداخت می شود؟

پاسخ : این دستگاه ها تحت لیسانس شرکت Robur ایتالیا تولید می شود و سازمان بهینه سازی بابت هر چیلر مبلغ ۱۳۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال از طرف خریدار به این شرکت پرداخت می نماید . در واقع سهم خریدار نهایی ۸۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال است و سهم سازمان برای جبران قیمت ۱۳۰.۰۰۰.۰۰۰ریال .

سوال ۴ : مصرف برق این دستگاه چقدر است ؟ چقدر صرفه جویی در هزینه برق دارد ؟

پاسخ : حداکثر مصرف برق این دستگاه ۹۰۰ وات معادل ۵.۵ آمپر بصورت تکفاز است و با فن کویل ها و پمپ سیرکولاسیون حداکثر ۱۲۰۰ وات مصرف کل برق مورد نیاز است . در حالیکه اگر از ۲ دستگاه اسپلیت یونیت با ظرفیت ۳۲۰۰۰ بی تی یو که در مجموع معادل ظرفیت سرمایشی یک چیلر گازسوز است استفاده کنید در حدود ۸۰۰۰ وات(۸ کیلو وات ) مصرف برق دارید و حتماً باید از برق ۳ فاز استفاده کنید .براساس محاسبات انجام شده توسط این شرکت اگر از این دستگاه در هر روز بطور متوسط ۱۶ ساعت و در تمام اوقات ماه (۳۰روز) استفاده کنید در پایان ماه حداکثر ۲۰۰/۰۰۰ ریال هزینه برق و گاز خواهید داشت . در صورتیکه اگر از اسپلیت یونیت های هم ظرفیت استفاده کنید این مبلغ تا ۲.۷۰۰.۰۰۰ ریال هم افزایش می یابد . براساس این محاسبات هزینه اضافه در خصوص نصب این چیلرها در مقایسه با اسپلیت یونیت ها حداکثر طی مدت ۲ ماه باز گشت خواهد شد و طی مدت ۱۵ تا ۲۰ سال بهره برداری مبلغی در حدود ۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال صرفه جویی از بابت هزینه های برق عاید مالک دستگاه خود شود .

سوال ۵ : آیا می شوداین دستگاه را در بالکن یا تراس نصب نمود ؟

پاسخ: این دستگاه فقط در فضای باز قابل نصب است . در جایی که سقف ندارد ، در تراس می توان این دستگاه را نصب نمود . ولی معمولاً عرض تراس ها کم است ، این دستگاه در کنار پنجره نصب می شود که صدای عملکرد دستگاه با وجود اینکه کم است ولی باعث سلب آسایش ساکنین خواهد شد . لذا توصیه می کنیم این دستگاه حتی المقدور در بام نصب شود . وزن این دستگاه ۳۴۰ کیلوگرم است و به راحتی در بام هر ساختمان قابل نصب است.

سوال ۶: گارانتی این دستگاه چقدر است؟

پاسخ : این دستگاه به صورت استاندارد ۱ سال گارانتی و ۱۵ سال تعهد تأمین قطعات و سرویس و نگهداری را دارد که زمان گارانتی تا ۲ سال نیز قابل افزایش است .

سوال ۷ : مصرف آب و گاز این دستگاه چقدر است ؟

پاسخ : این دستگاه با هوا خنک می شود و هیچ مصرف آبی ندارد . در سیستم های آب خنک به دلیل عملکرد برج خنک کننده ، هم مصرف آب وجود دارد و هم مشکلات رسوب گرفتگی و تعمیرات کندانسور آبی ، در صورتیکه این چیلرهای هوا خنک با هوا خنک شده و مصرف گاز آنها ۲.۷ متر مکعب بر ساعت است ، معادل یک پکیج گرمایشی خانگی ۳۰.۰۰۰ کیلو کالری بر ساعت یا یک بخاری گازی بزرگ .

سوال ۸ :هزینه تقریبی نصب و بهره برداری از این دستگاه ها برای یک ساختمان چقدر است ؟

پاسخ : این دستگاه در شرایط آب و هوایی مانند تهران می تواند تا ۱۷۰ متر منزل مسکونی و در صورت عایق بندی درست ساختمان ( رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان ) تا ۲۰۰ متر مربع ساختمان را خنک نماید .
هر دستگاه چیلر می تواند تا ۶ دستگاه فن کویل با ظرفیت ۳۰۰CFM را تغذیه کند . هزینه تقریبی اجرای سیستم شامل ؛ خرید چیلر ، فن کویل ها،لوله کشی و غیره در حدود ۵تا۱۱ میلیون تومان برآورد می شود . به عبارتی برای هر متر مربع ساختمان این هزینه در حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان سرشکن خواهد شد . در تهران قیمت فروش یک آپارتمان لوکس در شمال تهران متری ۲تا۵ میلیون تومان است که قیمت ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان در هر متر مربع قیمت زیادی را تحمل نمی نماید .

سوال ۹ : آیا این سیستم شما گرمایشی هم هست ؟

پاسخ : سیستم چیلر گازسوز فقط سرمایشی است و برای گرمایش لازم است یک پکیج گرمایشی در کنار این دستگاه نصب شود . شرکت ما می تواند پکیج گرمایشی با ظرفیت ۵۰.۰۰۰ کیلو کالری بر ساعت را به سفارش شما آماده و ارائه نماید . قیمت این پکیج ها با قابلیت نصب در بام و تأمین آب گرم مصرفی ۱۴.۵۰۰.۰۰۰ ریال است . ابعاد این دستگاه از نظر ارتفاع و طول معادل چیلرها وعرض آن ۵۵ سانتی متر است .

سوال ۱۰ : آیا شما تنها نماینده شرکت Robur در ایران هستید ؟

پاسخ : بله ؛‌ شرکت یکتا تهویه اروند تنها نماینده رسمی شرکت Robur در ایران است و با مراجعه به سایت شرکت Robur به آدرس http://www.robur.it می توانید این مورد را ردیابی نمائید . همچنین میتوانید لیسانس شرکت صنایع یکتا تهویه اروند جهت تولید چیلرهای گازسوز مدل روبور را از اینجا مشاهده کنید.

سوال ۱۱ : چرا قیمت این دستگاه ها اینقدر گران است ؟ آیا دستگاه ها در ظرفیت کوچکتر و بزرگتر هم ساخته می شود ؟

پاسخ : این دستگاه ها دارای تکنولوژی بالایی است . عمر این دستگاه در حدود ۲۰ سال و مصرف برق آنها بسیار کمتر از سیستم های مشابه تراکمی و اسپلیت یونیت ها است . به همین دلیل قیمت آنها در مقایسه با Split Unit ها گرانتر است .
این دستگاه ها فقط در ظرفیت ۵ تن تبرید معادل ۶۰.۰۰۰ Btu/hr ( بی تی یو بر ساعت ) و معادل ۱۵.۰۰۰ Kcal/hr ( کیلو کالری بر ساعت ) است . ظرفیت کمتر از این دستگاه وجود ندارد ولی برای ظرفیتهای بزرگتر این دستگاهها را بصورت موازی در کنار هم نصب نمائید که این شرکت برای این منظور شاسی های ۲ تا ۵ چیلری بصورت استاندارد طراحی نموده و مطابق کارخانه اصلی در ایتالیا تولید نموده است .

سوال ۱۲ : به نظر شما بهتر است این دستگاه ها به صورت مشترک (مرکزی) نصب شود یا مستقل ؟

پاسخ : از آنجائیکه مصرف عمده انرژی این دستگاه ها گاز شهر است و در تهران و برخی شهرها معمولاً مالکین یک کنتور گاز برای یک خانه خریداری می نمایند و از طرفی این دستگاه ها هزینه های نگهداری بسیار کمی دارند ، لذا می توانید تعداد مورد نیاز دستگاه برای کل یک ساختمان را در بام ساختمان نصب نموده و با کلکتور کردن کل آب خنک تولید شده به صورت اشتراکی از دستگاه ها بهره برداری نمائید .

محاسن استفاده مشترک از دستگاه ها :

۱- در صورت خرابی یک دستگاه هیچ اشکالی در سرمایش ساختمان رخ نمی دهد و سایر دستگاه های در حال کار می تواند تا زمان رسیدن سرویسکاران کل ساختمان را خنک نماید . در صورتیکه در حالت نصب مستقل ( یک چیلر برای یک واحد) با خراب شدن یک دستگاه واحد مربوطه تا رسیدن تکنسین های تعمیراتی به ناچار گرما را تحمل می نمایند.

۲-در حالت نصب مشترک در ابتدای فصل (یا انتهای فصل) گرما که هوا خیلی گرم نیست ، لازم نیست کل دستگاه ها در مدار سرویس دهی باشند . می توانید مثلاً تعداد ۳ دستگاه از ۶ دستگاه چیلر را خاموش کنید . با انجام این عمل می توانید در هزینه های راهبردی و کاهش استهلاک سیستم صرفه جویی بسیار خوبی داشته باشید . در حالتیکه با نصب مستقل برای هر واحد ، تحت هر شرایطی لازم است چیلر مربوطه روشن باشد ولو برای چند ساعت در شبانه روز .

در هر صورت این شرکت نصب مشترک و مرکزی را توصیه می کند ولی نصب مستقل دستگاه ها نیز امکان پذیر است و این مورد بسته به نظر مالکین ساختمان دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...