پشتیبانی 051-36071666

سرمایش منزل مسکونی با ۱ ریال برای هر متر مربع

سرمایش منزل مسکونی با ۱ ریال برای هر متر مربع در ساعت یا ۱ + ۳۰ ریال !!!!؟
مدتی است یکی از شرکت های واردکننده چیلر جذبی، تبلیغی را بر روی بیلبوردهای تهران طرح نموده است که ذهن بیننده را تا ساعت ها به خود مشغول می کند. بنده نیز از این قاعده مثتثنا نبودم. با خود محاسبه سرانگشتی کردم که در ادامه به اختصار می خوانید.
● بر اساس محاسبات سرانگشتی،هر متر مربع ساختمان مسکونی در تهران در بهترین شرایط نیاز به ۲۴۰ Btu/hr معادل ۶۰ kcal/hr یا ۷۰ Wat بار سرمایی دارد.

● حال اگر از بهترین چیلر جذبی دنیا با راندمان یا ضریب عملکرد cop = 1.5 هم برای تأمین این بار برودتی بهره ببریم لازم است ۴۰ kcal/hr یا ۴۶ Wat حرارت برای ایجاد آن هزینه کنیم. حال با توجه به اینکه هر متر مکعب گاز طبیعی دارای ارزش حرارتی ۱۰ kWh/m3 است و اینکه نرخ محاسبه فروش گاز طبیعی بر اساس تعرفه های سال ۸۸(معادل سال ۱۳۸۹ ) برای مشتریان پر مصرف تابستان (دهک ۱۰ ) که یقینا مصر ف کنندگان چیلرهای جذبی لیتیوم برومایدی در این دهک قرار دارند، برابر ۲۴۰ ریال در هر مترمکعب است، بنابراین از احتراق هر متر مکعب گاز طبیعی در یک ساعت ۱۰ kW حرارت حاصل می شود که هر وات آن برابر ۰.۰۲۴ ریال ارزش دارد و سهم هر متر مربع ۴۶ Wat برابر است با ۱.۱ ریال. به نظر می رسد که شرکت مورد نظر فقط تا همین بخش از محاسبات را انجام داده است و عدد ۱.۱ ریال را روند نموده و به عدد ۱ ریال در ساعت برای هر متر مربع رسیده است. اما لازم است محل تأمین هزینه موارد زیر را که برای بهره برداری از این چیلر جذبی لازم و ضروری است نیز مشخص گردد.
۱. هزینه برق الکتروپم پهای محلول و مبرد در چیلر جذبی.
۲. هزینه برق مربوط به الکتروموتور برج خنک کننده.
۳. هزینه برق مربوط به الکتروموتور پمپ سیرکولاسیون برج خنک کننده.
۴. هزینه برق مربوط به الکتروموتور پمپ سیرکولاسیون آب سرد در گردش.
۵. هزینه برق مربوط به فن کوی لها، هواساز مولد هوای خنک از آب سرد.
۶. هزینه تأمین آب مصرفی برج خنک کننده.
حال اجازه بدهید که هزینه های فوق را به صورت سرانگشتی برآورد نمائیم.
– برای تأمین ۶۰ kcal/hr سرمایش هر متر مربع ساختمان لازم است ۰.۱۸ lit/min آب سرد ۷ ˚C در لوله ها سیرکوله شود که به طور متوسط و در شرایطی که افت فشار مسیر در محدوده ۸ m H2O باشد، در طول یک ساعت ۷۶ وا ت ساعت انرژی صرف چرخش این آب خواهد شد. این عدد برای چرخش آب برج خنک کننده در حدود ۸۰ وا ت ساعتمی باشد. با احتساب ۱۰ وات ساعت انرژی مربوط به الکتروموتور برج خنک کننده و فن کویل مربوطه، مجموع انرژی برق مصرفی معادل ۱۶۶ وا ت ساعت یا ۰.۱۶۶ kWh خواهد شد. با احتساب میانگین نرخ برق در ساعات میان باری مصرف و اوج مصرف برای مشترکان عادی نرخ هر کیلووات ساعت برق معادل ۱۸۰ ریال خواهد بود و با این حساب هزینه تأمین انرژی الکتریکی مورد نیاز برابر است با: ۰.۱۶۶ kwh × ۱۸۰ Rls = 30 Rls معادل ۳۰ ریال خواهد شد. البته با افزایش هزینه تأمین آب مصرفی در برج خنک کننده این رقم افزایش خواهد یافت.
– حال با احتساب هزینه گاز مصرفی که در حدود ۱ ریال برآورد گردید به اضافه هزینه های راهبری پمپهای سیرکولاسیون به عدد ۱ + ۳۰ ریال خواهیم رسید. به نظر می رسد که شرکت مورد نظر صرفاً هزینه گاز را در محاسبات لحاظ نموده و هزینه تأمین برق از آسمان خواهد رسید.
– اطلا ع رسانی شفاف و صادقانه بهترین راه بازاریابی و جلب رضایت مشتری است. در هر حال بهره برداری از چیلرهای جذبی در مقایسه با چیلرهای تراکمی بسیار مقرون به صرفه تر است و این ادعای شرکتهای ارائه دهنده چیلرهای جذبی به سادگی قابل اثبات می باشد اما ارائه ارقام غلط و غیر واقعی در اثبات این ادعا کمی بی انصافی است.
– نگارنده مقاله در انتها از کلیه خوانندگان و کارشناسان تهویه مطبوع دعوت به عمل می آورد تا با ارائه نقطه نظرات خود در این مورد، ما را در اطلاع رسانی شفاف و به دور از هر گونه گرایش و منفعت طلبی یاری رسانند.


مقاله فوق به دلیل اهمیت معرفی تجهیزات به مشتریان مبتنی بر صداقت از نشریه اروند شماره ۳۳ در این سایت منتشر شده است .البته باید در نظر داشت مبنای محاسبات تعرفه های قبل از هدفمند سازی یارانه ها بوده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...