پشتیبانی 051-36071666

رادیاتورها

آب گرم شده توسط پکیج یا موتورخانه باید به روشی قابل قبول گرمای خود را به داخل فضای مسکونی منتقل سازد.برای این کار باید مبدل گرمایشی در داخل فضای مسکونی تعبیه کرد.برای این کار دو روش وجود دارد:رادیاتور و فن کویل.

استفاده از فن کویل به دلایل مختلف در مواردی مقرون بصرفه است که برای سرمایش هم از چیلر استفاده شود.لذا در مواردی که چیلر در ساختمان به کار نمی رود و سیستم گرمایش با استفاده از پکیج یا موتورخانه است،مقرون بصرفه ترین حالت استفاده از رادیاتور می باشد.رادیاتورهای شوفاژ از نظر جنس به سه دسته تقسیم می شوند:

۱. چدنی

۲. فولادی

۳. الومینیومی

خط تولید رادیاتورهای چدنی به دلیل پایین بودن راندمان حرارتی و بالا بودن وزن آنها برچیده شده و تقریبا منسوخ شده می باشد .

رادیاتور آلومینیومی سبک تر زیباتر و ضریب هدایت حرارتی بالاتری نسبت به فولادی دارد .ولی از لحاظ قیمت گرانتر می باشد .معمولا در فضاهایی که رطوبت زیاد دارد . مانند حمامها بایستی حتما از رادیاتور آلومینیومی استفاده کرد . پره رادیاتورهای فولادی به صورت یک بلوک غیر قابل تفکیک تولید می شوند .(رادیاتور پانلی) یعنی در خارج از کارخانه نمیتوان به آنها پره اضافه کرد و یا کم نمود .ولی در مورد رادیاتورهای آلومینیومی این قابلیت وجود دارد .مبنای فروش رادیاتورهای آلومینیومی در بازار پره می باشد . یعنی قیمت به ازای هر پره سنجیده می شود .

انواع رادیاتور :

از نظر نوع شکل ظاهری رادیاتورها به سه شکل کلی رادیاتور پانلی ، لوله ای و پره ای وجود دارند:

رادیاتور پانلی:

در اکثر مواقع از جنس فولاد می باشد.امروز در اکثر کشورهای اروپایی رواج پیدا کرده است.برخی از ویژگی ها و مزایای این نوع رادیاتورها بشرح ذیل می باشد:

• یکنواختی بیشتر در گرمایش نسبت به رادیاتورهای پره ای

• سطح تابش یکنواخت و گسترده و بالطبع گرمای تابشی بیشتر نسبت به انواع رادیاتور پره ای(هر چه سهم نوع گرمایش تابشی نسبت به گرمایش همرفتی بیشتر باشد،از نظر فیزیولوژی بدن انسان دلپذیرتر خواهد بود.)

• زیبایی و تناسب با اغلب طرح های دکوراتیو

• نصب یکپارچه و آب بندی خوب

• امکان نصب از هر طرف رادیاتور

برخی از معایب رادیاتورهای پانلی :

• بعلت استفاده از فولاد ، امکان زنگ زدن و سوراخ شدگی نسبت به انواع آلومنیومی بویژه در بلند مدت وجود دارد.

• در صورت آسیب و سوراخ شدن پانل رادیاتور امکان تعمیر مقرون بصرفه تقریباً وجود ندارد.(کل پنل باید تعویض شود.)

• امکان افزایش یا کاهش ظرفیت حرارتی رادیاتور به پانل وجود ندارد. ( در چنین مواردی می توان با انشعاب از لوله رفت و برگشت شوفاژ و استفاده از پانل رادیاتور جداگانه ، ظرفیت حرارتی را افزایش داد. )

نکته بسیار مهم: در کل از نظر راندمان و کارایی رادیاتورهای پانلی فولادی بهترین نوع رادیاتور هستند لکن به شرطی که از یک تولید کننده مطمئن و دارای تکنولوژی خریداری شوند.در حال حاضر بهترین تکنولوژی و راندمان متعلق به شرکت KERMI آلمان می باشد.

رادیاتور پره ای(آلومنیومی):

در این نوع از رادیاتورها ، هر پره از رادیاتور دارای ارزش حرارتی مشخصی است و از ترکیب تعداد پره ها ، می توان ارزش حرارتی مورد نظر متناسب با فضای مورد بحث را بدست آورد. به ترکیب چند پره رادیاتور یک بلوک می گویند.در اکثر قریب به اتفاق موارد جنس رادیاتورهای پره ای از آلیاژهای آلومنیومی می باشد.برخی از ویژگی ها(و بخصوص مزایای) رادیاتورهای پره ای بشرح ذیل می باشد:

• امکان کاهش یا افزایش پره و در نتیجه امکان افزایش بار حرارتی بلوک رادیاتور.

• امکان تعویض پره های آسیب دیده ( اگر یک پره سوراخ شد یا به هر دلیل آسیب دید ، امکان آنکه فقط همان پره را تعویض کرد وجود دارد.)البته گاهی هزینه بازکردن بلوک و تعویض یک پره بالاتر از خرید و تعویض کل بلوک رادیاتور می باشد.

• قدرت بالاتر نسبت به فولاد (رادیاتورهای پانلی) در مقابل زنگ زدگی

نکات انتخاب رادیاتور:

۱.طبق معمول تأکید ما بر محاسبه دقیق بارهای حرارتی بویژه توسط نرم افزار و تأیید نتایج محاسبات توسط یک مهندس تأسیسات می باشد.قطعا هزینه های شما در کل کاهش خواهد یافت.

۲.سعی کنید رادیاتورها را در مرزهای سرد ساختمان(زیر پنجره ها و نزدیک جداره های خارجی بنا) تعبیه کنید.

۳.انتخاب شیرهای ترموستاتیک از هزینه قبوض گاز شما می کاهد و در افزایش عمر موتورخانه و پکیج شما تأثیر محسوس دارد.

۴.انتخاب شیرهواگیری خودکار باعث سهولت عمل هواگیری می شود.بعلاوه خطر نشت آب به مبلمان و اثاثیه را جدا کاهش می دهد.

۵.در انتخاب رادیاتورهای پره ای ، علاوه بر زیبایی به موارد ذیل دقت کنید:

•مدلی را انتخاب کنید که مشابه آن در بازار به وفور باشد تا چنانچه در آینده نیاز به خرید یک پره داشتید به سرعت و با کمترین هزینه یافت شود.

• هر چه عرض پره بیشتر باشد ، بلوک رادیاتور جمع و جورتر و زیبا تر خواهد شد.معمولا رادیاتورهای پره ای در دو سایز (عرض) عرضه می شوند: ۶ سانتیمتری و ۸ سانتیمتری.بنابرین بهتر است از انواع پره های ۸ سانتیمتری استفاده کنید.

• دقت شود فاصله حداقلی بلوک رادیاتور با دیوار و کف رعایت شود.چرا که عدم رعایت این فواصل باعث کاهش راندمان رادیاتور می شود.

۶. هواگیری اصولی و به موقع سیستم (مدار گرمایش ) با جدیت انجام شود.این کار مزایای ذیل را خواهد داشت:

•هواگیری باعث افزایش عمر کلیه تجهیزات شامل دیگ،پمپ ها ، رادیاتورها،پکیج و… خواهد شد.

•انجام عمل هواگیری ، راندمان گرمایشی سیستم و بویژه بلوک های رادیاتور را بشدت افزایش می دهد و در نهایت باعث کاهش هزینه گاز مصرفی خواهد شد.

•هواگیری خطر نشت آب از سیستم(رادیاتورها) را کاهش می دهد.

بنابراین هواگیری مرتب و به موقع از بدیهی ترین اصول نگهداری تجهیزات گرمایشی می باشد.

۷.تمیز کردن سطوح رادیاتورها از گرد و خاک باعث افزایش راندمان حرارتی آنها و کاهش خطر سیاه شدن و دوده زدن دیوار اطراف رادیاتور می شود.

۸.تا آنجا که امکان دارد فضای اطراف رادیاتورها باید باز باشد (برای گردش بهتر هوا و افزایش بازدهی و قدرت حرارتی) . بنابراین سعی کنید انواع پوشش ها و موانع را (مانند پرده ، مبلمان و…) از جلوی آن دور کنید.

۹.تعبیه رادیاتورهای حوله خشک کن در فضاهایی مانند حمام و سرویس یا سرسرا علاوه بر کاهش رطوبت و افزایش فاکتورهای بهداشتی در این مکان ها ، وسیله مناسبی برای خشک کردن حوله و البسه نم دار می باشد.بعلاوه با طرح های دکوراتیو موجود در بازار می توان جلوه زیبایی به دیوار این مکان ها داد.

۱۰. هنگام طراحی و اجرا ، فقط نباید به ابعاد معمول فکر کرد. (در اکثر مواقع ابعاد ارتفاع رادیاتورها حدود ۵۰سانتیمتر است لکن رادیاتورهای پره ای از نظر ابعاد دارای تنوع هستند و ارتفاع آنها تا ۱۷۰سانتیمتر نیز می باشد.) چنانچه در برخی موارد مشکلات معماری و فیزیکی فضا وجود داشته باشد ، می توان از انواع و ابعاد مختلف رادیاتور استفاده کرد.

۱۱. ایران از نظر تکنولوژی تولید رادیاتور پره ای آلومنیومی در جایگاه مناسبی قرار دارد. لذا هیچ دلیلی برای خروج ارز از کشور برای محصولاتی مانند رادیاتور پره ای وجود ندارد.بعلاوه شرکت های داخلی خود به تولید کنندگان و عرضه کنندگان رادیاتورهای آلومنیومی در جهان تبدیل شده اند.البته در مورد رادیاتورهای پانلی نیز توانایی رقابت با محصولات مشابه خارجی را دارد.

توضیحات فنی بیشتر در خصوص محل نصب رادیاتور

این محل باید به گونه ای انتخاب شود که رادیاتور افزون بر گرمایش اتاق ، هوایی مطبوع در هر نقطه از اتاق ایجاد کند .

بهترین مکان نصب رادیاتورها در زیر پنجره یا کنار دیوارهای خارجی است .علت این است که توسط رادیاتور شوفاژ در فصل زمستان دائما گرما به اتاق افزوده می شود .ولی دمای اتاق بالا نمی رود و این دما ثابت می ماند .چون بخش بیشتری از گرمای تولید شده تلف می شود

تلفات حرارتی از دو طریق انجام میگیرد . یکی تلفات حرارتی ناشی از جداره ها از قبیل سقف- کف و دیوار و پنجره و… دیگری تلفات حرارتی ناشی از نفوذ هوای سرد از درزهای پنجره می باشد . به عبارت دیگر چه بخواهیم و نخواهیم این تلفات حرارتی صورت می گیرد . ما فقط میتوانیم میزان آن را کاهش دهیم ولی نمیتوانیم آن را به طور کامل حذف نماییم . پس بهتر است رادیاتور را در زیر پنجره نصب کنیم تا مقداری از حرارت رادیاتور صرف تلفات پنجره وجدارها شود .و بخشی که باقی می ماند اتاق را گرم کرده و دمای ان را در حدی مناسب نگه دارد .و بتوانیم در نزدیکی پنجره از اتاق استفاده نماییم . اگر رایاتور در خلاف ضلع پنجره نصب شود . به دلیل سردی محیط اطراف پنجره استفاده از آن محیط خالی از اشکال نمی باشد .

پیشنهاد دیگری که در اینجا مطرح است این می باشد . که در حد امکان پنجره ها دارای شیشه دوبل یا دولایه باشند . استفاده از شیشه دوجداره علاوه بر اینکه سبب عایق صدا خواهد بود . همچنین میزان ضریب انتقال حرارت شیشه را به حد نصف می رساند .در نتیجه تلفات حرارتی کاهش می یابد . و سبب صرفه جویی در مقدار پره های رادیاتور می شود .و در فصل زمستان از خیس شدن شیشه در سطح داخل اتاق جلوگیری میکند . چون سطح شیشه در فصل زمستان یک لایه سرد است . در اثر تماس بخلر آب در داخل اتاق با آن در روی شیشه آب جاری می شود . ولی وقتیکه شیشه دوجدار باشد . سطح داخلی آن گرم شده و میعان در سطح شیشه اتاق نخواهد افتاد .

چون معمولا سردترین مکان در اتاق نزدیک پنجره است و به علاوه از طریق درزهای آن ، امکان نفوذ هوا به داخل اتاق وجود دارد ، جایگاه و اندازه رادیاتورها با توجه به موقعیت پنجره مشخص می شود . از این رو بهترین توزیع دما در اتاق و بهترین جبران برای کسری تابش وقتی رخ می دهد که رادیاتور زیر پنجره نصب شود . اگر رادیاتور که حدود ۶۰% گرما را به صورت جا به جایی منتقل می کند به صورت آزاد جلوی دیوار بیرونی زیر پنجره نصب شود ، نیروی شناوری هوای گرم آن به قدری بزرگ خواهد بود که امکان نفوذ هوای سرد شده ی روی وجه داخلی پنجره و هوای سرد وارد شده از درزهای پنجره ، به درون اتاق را منتفی می سازد ، با این کار جریان هوا در اتاق (گردش هوای اتاق ) برقرار خواهد شد .هرگاه رادیاتور زیر پنجره نصب شود طول آن باید معادل پهنای پنجره انتخاب شود . با این کار جریان عمودی هوا متعادل می شود و گرمای تابشی رادیاتور بیشتر می شود .

از طرفی هرچه سطح تابشی رادیاتور افزایش یابد با بهتر بگوییم سهم گرمای تابشی رادیاتور افزایش یابد تاثیر بیشتری در ایجاد آسایش گرمایی خواهد داشت . زیرا گرمایی که از طریق تابش از بدن انسان به بیرون منتقل می شود با افزایش سطح تابش رادیاتور بهتر جبران می شود .برای استفاده از حداکثر توان گرمایی رادیاتور باید آن را نزدیک به دیوار و زیر پنجره نصب کرد . حداقل فاصله رادیاتور از جداره های ساختمان از دیوار حداقل ۵۰ میلی متر و از کف اتاق حداقل ۱۰۰ میلی متر باید باشد .در این صورت هیچکونه افت توانی پدید نخواهد آمد .

اگر رادیاتور در حالتها ی زیر نصب شود افت توان خواهد داشت :

• زیر تاقچه

• پنجره

•داخل کابین یا پشت پرده

در صورتی که از یک ورقه جهت پوشش رادیاتور استفاده گردد افت توان ممکن است به ۱۵% برسد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...