پشتیبانی 051-36071666

خمکاری لوله های گاز

لوله ها باید به ترتیبی خم گردند که با انحنای کانال مطابقت داشته و کلیه خم محدب و مقعر در خطوط لوله باید گونه باشند که لوله کاملا در وسط ودر کف کانال خوابیده و وزن آن به طور گسترده به کف کانال در تمام نقاط وارد شود . به علاوه رعایت عمق خاک زیر روی لوله ها الزامی است .

خمکاری (در لوله های گاز ) موکدا باید به طور سرد , یکنواخت و بدون کشیدگی و چروک خوردگی و یا کم شدن ضخامت لوله ها انجام شود . کلیه خم ها باید به بزرگ ترین شعاع ممکن انجام گیرد و هیچ خمی در فاصله کمتر از دو متری سر لوله مجاز نمی باشد . خمکاری لوله های عا یق مجاز نیست و خم های فارسی نیز مردود است .

در صورتی که لوله های مورد استفاده دارای پوشش عایق شده در کارخانه سازنده لوله باشد جهت خمکاری آن ها باید از ماشین آلات و روش های مناسب استفاده شود . حداکثر درجه خمش لوله ها ۵/۱ درجه به ازای هر طول معادل قطر لوله می باشد به طوری که پس از اتمام خمکاری , اختلاف حداقل و حداکثر قطر داخلی لوله در مقطع عرضی در مرکز خمش نباید بیش از ۴% قطر اسمی بوده و سنبه ای به مشخصات مذکور تهیه شده است به راحتی می تواند از داخل لوله خم شده عبور نمیاد . خمکاری لوله ها باید طوری انجام گیرد که درز طولی آنها در محور خنثای خمش لوله بوده و یا حداکثر ۱۵ درجه بان آن اختلاف داشته باشد . در هر صورت فاصله بین درز طولی دولوله مجور در موقع جوشکای نباید کمتر از ۱۰ برابر ضخامت لوله باشد . ایجاد هر گونه خمکاری روی لوله هایی که در غلاف بتونی یا فلزی در تقاطع قرار می گیرند مجاز نمی باشد .

قسمتی از لوله که برخلاف مشخصات مشروحه فوق خم گردیده و غیر قابل مصرف تشخیص داده شده است باید تعویض گردد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری...